Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Mund të sjellë ndryshimin historik/ Ilaçi i ri për trajtimin e tumorit të trurit

Mund të sjellë ndryshimin historik/ Ilaçi i ri për

Dy persona me kancer të avancuar të trurit i janë përgjigjur mirë një prove të vogël të një kombinimi eksperimental të ilaçeve kimioterapike dhe imunoterapisë. Në një rast, tumori kërcënues për jetën duket se është zhdukur.

Mjekët në Institutin e Kërkimit të Kancerit dhe spitalin Royal Marsden në Londër paralajmëruan se ky ishte një studim shumë i hershëm, por thanë se ishte e pazakontë të kesh një përgjigje kaq të mirë tek pacientët në një provë të hershme.

10 pacientë u regjistruan në provën e fazës I të quajtur Ice-Cap. Ata kishin glioblastoma të avancuar, një tumor në tru i ngjashëm me atë që vrau edhe djalin e presidentit amerikan Joe Biden, Beau.

Dy nga pacientët iu përgjigjën agjentit imunoterapik atezolizumab të kombinuar me ipatasertib, një ilaç i ri me precizion që mund të jetë në gjendje të zbardhë tumoret në sistemin imunitar. Shumica e pacientëve të zgjedhur për provën kishin tumore me defekte në gjenin e quajtur Pten, dhe në katër raste, përfshirë dy që u përgjigjën kaq mirë, gjeni Pten nuk funksionoi fare.

Ipatasertib bllokon një molekulë të quajtur Akt. Shkencëtarët të cilët paraqitën zbulimet e tyre në Shoqatën Amerikane për Kërkimin e Kancerit në takimin vjetor thonë se sinjalet e rritjes që përfshijnë Akt përdoren nga kanceret që nuk kanë një gjen funksionues Pten për t’u rritur dhe përhapur, gjë që shpjegon pse pacientët me defekte të Pten mund të përfitojnë më shumë nga kombinimi.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore