Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Mund të humbasë kontrollin e Covid-19 në çdo kohë, maska e detyrueshme në Paris dhe në publik

Mund të humbasë kontrollin e Covid-19  në çdo kohë,

Mbajtja e maskës do të jetë e detyrueshme në me trafik dhe lëvizje të gjerë të Parisit nga e hëna, kjo për shkak të rritjes së infeksioneve koronavirus në kryeqytetin francez dhe përreth.

Policia tha që urdhri do të zbatohej për njerëzit e moshës 11 vjeç e më shumë në "zona të caktuara shumë të tejmbushura me njerëz".

Virusi po qarkullonte më gjerësisht në rajon që nga mesi i korrikut, thanë ata. Maska për fytyrën tashmë janë të detyrueshme në hapësirat publike të mbyllura.

Ekspertët kanë paralajmëruar se Franca mund të humbasë kontrollin e Covid-19 "në çdo kohë".

Disa qytete, të tilla si Nice dhe Lille, kanë prezantuar urdhrat e tyre shtesë duke e bërë të detyrueshme vendosjen e maskën në zona të caktuara në natyrë.

Autoritetet e Parisit nuk kanë dhënë ende detaje se cilat zona do të preken nga urdhri i ri, i cili do të hyjë në fuqi në orën 08:00 (06:00 GMT) të hënën.

Zonat ku maskat janë të detyrueshme do të vlerësohen rregullisht, thanë ata.

Në një deklaratë të Shtunën, autoritetet thanë që shkalla e testeve pozitive të koronavirusit ishte 2.4% në zonën më të madhe të Parisit, në krahasim me mesataren kombëtare prej 1.6%.

Ata shtuan se 400 njerëz po testonin pozitivisht për koronavirus çdo ditë në rajon, me ata të moshës midis 20 dhe 30 të prekur veçanërisht.

Urdhri i ri vjen pasi këshilltarët shkencorë të qeverisë paralajmëruan të martën se Franca mund të humbasë kontrollin e virusit "në çdo kohë".

Franca njoftoi të Premten 2,288 infeksione të reja koronavirus në shifrat e saj të përditshme, duke shënuar një të lartë të ri pas mbylljes.

Në total, vendi ka regjistruar më shumë se 235,000 raste të koronavirusit dhe më shumë se 30,000 vdekje, sipas të dhënave të mbledhura nga Universiteti Johns Hopkins.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore