Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Mund ta vrasë Coronavirus-in në 30 sekonda, studimi i fundit tregon çfarë duhet të bëni

Mund ta vrasë Coronavirus-in në 30 sekonda, studimi i fundit tregon

Larja e gojës mund të bëhet një pjesë jetike e rutinës së përditshme të njerëzve pasi testet laboratorike zbuluan se mund të shkatërrojë koronavirusin brenda 30 sekondave.

Rezultatet fillestare të një studimi nga hulumtuesit e Universitetit Cardiff treguan "shenja premtuese" të larjes së gojës që përmbajnë të paktën 0,07 përqind klorid cetipiridiniumi (CPC) të aftë për të luftuar virusin.

Shkencëtarët kryen teste në laboratorin e universitetit duke imituar kushtet e kalimit të hundës / orofaringut të një personi dhe duke përdorur metodat e larjes së gojës.

Raporti i tyre - i titulluar "Efikasiteti i përbërësve të shpëlarjes orale kundër SARS-CoV-2 In Vitro" - është ende për t'u shqyrtuar nga ekspertët, por mbështet një studim tjetër të botuar javën e kaluar që zbuloi se gargarët me bazë CPC janë efektive në zvogëlimin e ngarkesës virale të Covid.

Një provë klinike do të shqyrtojë më tej se sa e efektshme është larja e gojës pa recetë në uljen e niveleve të Covid-19 në pështymën e pacientëve me koronavirus në Spitalin Universitar të Uellsit në Cardiff. Rezultatet pritet të publikohen në fillim të vitit 2021.

Dentyl është marka e vetme në Mbretërinë e Bashkuar për larjen e gojës që ka marrë pjesë në provën klinike 12-javore, të udhëhequr nga Profesor David Thomas nga Universiteti i Cardiff.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore