Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Moderna dhe Pfizer i dhanë shpresë botës, vullnetarët tregojnë efektet anësore, pas vaksinimit

Moderna dhe Pfizer i dhanë shpresë botës, vullnetarët

Moderna dhe Pfizer sollën shpresa për afrimin  fundit të pandemisë së koronavirusit, pasi njoftuan se vaksinat e tyre ishin përkatësisht 94.5 dhe 95% efektive. Ndërkohë, vullnetarët që kanë marrë vaksinat e mundshme, kanë folur për efektet anësore që kanë përjetuar.

Jennifer Haller, e cila u injektua në 16 mars me vaksinën eksperimentale të Moderna në Seattle, tha se ajo përjetoi vetëm efekte anësore të lehta.

“Unë mora dy doza të vaksinës me katër javë diferencë. Krahu im ishte shumë i ‘lënduar’ të nesërmen, pas vaksinë, por përveç kësaj, unë personalisht nuk përjetova ndonjë efekt tjetër anësor”, ka thënë ajo.

Haller ishte personi i parë që mori një vaksinës të Moderna-s, si pjesë e provës së parë njerëzore të një vaksine për të parandaluar virusin.

Ndërkohë banori i Kalifornisë, Daniel Horowitz, i cili mori pjesë në provën e vaksinës për COVID-19 të Pfizer në shtator, përshkroi simptoma të ngjashme me gripin.

Departamenti Amerikan i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore thotë se efektet anësore më të zakonshme janë një shenjë që trupi juaj po fillon të ndërtojë imunitet kundër një sëmundjeje.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore