Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Mjeku Ilir Alimehmeti publikon të dhënat e studimit: Lajm shumë i mirë mbi vaksinat

Mjeku Ilir Alimehmeti publikon të dhënat e studimit: Lajm shumë i

Vaksinat e koronavirusit të  prodhuara nga Moderna dhe Pfizer-BioNTech kanë dhënë rezultate shumë efikase në parandalimin e infeksioneve të covid-19, simptomatike dhe asimptomatike në të gjithë botën.

Mjeku epidemiolog, Ilir Alimehmeti, teksa ka publikuar detaje nga studimi, e quan një lajm shumë të mirë.

Sipas studimit, në vaksinimin me dy doza, Pfizer dhe Moderna parandalojnë 90% të infeksioneve. Ndërsa një dozë e vetme parandalon 80%.

Mesazhi i mjekut

Lajm shumë i mirë mbi vaksinat miqtë e mi! CDC sapo publikoi për herë të parë rezultatet e fazës së katërt klinike mbi vaksinat Pfizer dhe Moderna! Në detaj ata studiuan:

3.950 individë (kryesisht personel shëndetësor),

13 javë nën studim (14 dhjetor 2020 – 13 mars 2021).

477 individë (12.1%) kishin marrë vetëm një dozë vaksinë mARN.

2.470 individë (62.8%) kishin marrë të dyja dozat e vaksinës.

1.003 individë (25.1%) nuk ishin vaksinuar.

Rezultatet:

14 ditë pas dozës së parë: efektiviteti = 80%

14 ditë nga dozës së dytë: efektiviteti = 90%

Si përfundim, rezultatet e para të një prove të katërt klinike tregojnë se:

Vaksinat e autorizuara me mARN (Pfizer dhe Moderna) janë efektive për parandalimin e infektimit nga SARS-CoV-2 në kondita të jetës reale.

Vaksinimi kundër COVID-19 rekomandohet për të gjithë personat që plotësojnë kriteret (ndryshon sipas shteteve në SHBA).

Mbështetet rekomandimi i CDC-së për t’u vaksinuar me 2 doza të plota vaksine

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore