Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Miratimi i tre vaksinave kandidate kundër COVID, Agjencia e Barnave: Do të licencohen...

Miratimi i tre vaksinave kandidate kundër COVID, Agjencia e Barnave: Do

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA), e cila po shqyrton aplikimet për miratimin e tre vaksinave kandidate kundër Covid-19, njoftoi sot se është e mundur që vaksinat e para të licencohen deri në fund të vitit ose në fillim të 2021.

EMA me bazë në Amsterdam ka për detyrë licencimin dhe testimin e barnave në Bashkimin Evropian. Drita e gjelbër përfundimtare jepet nga Komisioni Evropian dhe lejon laboratorët të tregtojnë ilaçet e tyre brenda Bashkimit Evropian.

Njoftimi i EMA vjen pasi Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha javën e kaluar se agjencia mund të miratojë vaksinat Pfizer-BioNTech dhe Moderna në gjysmën e dytë të dhjetorit.

"Në këtë fazë është e vështirë të parashikosh saktë kohën e licencimit të vaksinave, sepse ne ende nuk i kemi të gjitha të dhënat dhe rezultatet e vlerësimeve të vazhdueshme në proces. Në varësi të progresit të vlerësimit, EMA mund të jetë në gjendje të përfundojë vlerësimin e kandidatëve më të përparuar deri në fund të këtij viti ose në fillim të vitit të ardhshëm " tha EMA.

Agjencia Evropiane e Barnave ka zbatuar një procedurë të shpejtë që e lejon atë të rishikojë të dhënat e sigurisë dhe efikasitetit të vaksinave sa më shpejt që ato të dorëzohen, përpara se të paraqitet një aplikim për autorizim nga prodhuesi. Vaksinat Oxford / AstraZeneca, Pfizer / BioNTech dhe Moderna, aktualisht vlerësohen nga EMA.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore