Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

“Çmenden” shifrat e Covid-19 në vend/ Mbi 1000 të infektuar, sërish viktima

“Çmenden” shifrat e Covid-19 në vend/ Mbi 1000 të

Plot 1001 qytetarë kanë rezultuar pozitivë në 24 orët e fundit me Covid-19 në vend, pas kryerjes së 2221 testeve.

Ndërkohë, Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se sërish janë regjistruar dy humbje jete, më konkretisht dy qytetarë nga Tiranë të moshave 63-76 vjeç. Ndërkohë janë shëruar dhe 687 qytetarë.

Njoftimi i Ministrisë:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2221 testime, 1001 qytetarë të infektuar, dy humbje jete dhe 687 të shëruar në 24 orët e fundit

Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Covid19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

Çdo person mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 2221 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 1001 qytetarë, në këto bashki:

464 në Tiranë, 73 në Durrës, 37 në Sarandë, 36 në Vlorë, 32 në Fier, 25 në Kamëz, nga 24 qytetarë në Lushnje, Elbasan, nga 23 qytetarë në Krujë, Gjirokastër, 18 në Berat, 16 në Dimal, 14 në Kavajë, 13 në Gramsh, nga 12 qytetarë në Kurbin, Korçë, 11 në Roskovec, nga 10 qytetarë në Bulqizë, Patos, Divjakë, nga 9 qytetarë në Shkodër, Lezhë, Dibër, Himarë, 8 në Tepelenë, nga 7 qytetarë në Kukës, Mallakastër, 6 në Vorë, nga 5 qytetarë në Delvinë, Kuçovë, nga 4 qytetarë në Shijak, Përmet, Poliçan, nga 3 qytetarë në Pukë, Mat, nga 2 qytetarë në Vau i Dejës, Tropojë, Këlcyrë, Maliq, Devoll, Kolonjë, Belsh, nga 1 qytetar në Malësi e Madhe, Has, Mirditë, Selenicë, Libohovë, Pogradec, Skrapar, Librazhd.  

Janë 5,644 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 31 pacientë. Në 24 orët e fundit ka dy humbje jete me Sars-Cov2: dy qytetarë nga Tiranë të moshave 63-76 vjeç.

Janë shëruar 687 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 276,889 që nga fillimi i epidemisë.

 

Statistika (8 Korrik 2022)

Raste të reja ditore         1001

Të shëruar në 24 orë       687

Të shtruar në spitale         31

Humbje jete në 24 orë      2

Testime ditore                 2221

Testime totale              1,863,180

Raste pozitive                 286,732

Raste të shëruara             277,576

Raste Aktive                        5,644

Humbje jete                         3,512

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                   3,509

Fier                                                 401

Durrës                            365

Vlorë                                     339

Shkodër                                         213

Berat                                                      204

Elbasan                            171

Gjirokastër                                           163

Lezhë                                     115

Korçë                                       75

Dibër                                        63

Kukës                                        26

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore