Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Maturantët këmbëngulin: Provimi i matematikës të mos llogaritet te mesatarja

Maturantët këmbëngulin: Provimi i matematikës të mos

Maturantët kërkojnë që nota e provimit të matematikës të mos merret parasysh për përzgjedhjen e atyre që do të vazhdojnë studimet në universitetet publike të vendit, por vetëm mesatarja e totale gjimnazit.

Me anë të një peticioni online kërkojnë mosnjohjen e rezultateve të provimit, në të kundërt thonë se do t’i drejtohen gjykatës administrative.

Ata vazhdojnë këmbëngulin se testi i matematikës ishte shumë i vështirë kur mangësitë kanë të qenë të shumta prej mësimit online, e me orë të shkurtuara në kohë pandemie.

Edhe pse Ministria e Arsimit uli pragun e pikëve për çdo notë në 20 për qind, numri i mbetësve në këtë provim shkoi në 3000. Edhe mësuesja Veronika Cfarku me eksperiencë 40-vjeçare në arsimin e mesëm sot pensioniste vlerëson se teza ishte e ngarkuar dhe koha nuk ishte e mjaftueshme.

Ajo thekson se nxënësit duhet të testohen për njohuritë e përgjithshme të marra në tekstet shkollore dhe provimet të mos hartohen në nivel olimpiade ku pyetjet janë kryesisht logjike.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore