Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Maskë plastike për t’u mbrojtur nga COVID? Studimi paralajmëron: Mos i përdorni...

Maskë plastike për t’u mbrojtur nga COVID? Studimi

Maskat plastike që përdoren për t’u mbrojtur nga koronovairusi, në fakt nuk e ofrojnë këtë mbrojtje nëse një person i infektuar teshtin afër jush dhe është pa maskë.

Lajmi u bë i ditur nga disa studiues të cilët nëpërmjet modeleve kompjuterike zbuluan se grimcat infektive, në rastin kur një person i sëmurë teshtin rreth një metër larg jush, në më pak se një sekondë ngjiten në skajet e plastikës.

Studiuesit shprehen se nëse koha e valës së grimcave të teshtimës përkon me frymëmarrjen e personit me mburojë, ka shumë të ngjarë që ai të infektohet.

Po ashtu, studiuesit theksuan se maskat plastike gjithashtu janë të padobishme për të penguar edhe përhapjen e virusit nga një person i infektuar.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore