Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

A mund të na mbrojnë maskat e firmave kundër koronavirusit?

A mund të na mbrojnë maskat e firmave kundër koronavirusit?

Është kthyer tashmë në trend maska artizanale ku veç llojeve të thjeshta po spikasin dhe ato fashion. Tashmë në treg po vihet re se marka të njohura në botën e modës po tregtojnë maska të përshtatura me veshjet të cilat janë të pajisura me mbrojtje të lartë ndaj virusit Covid-19.

Në një artikull të saj, prestigjiozja CNN shkruan se ndërsa maskat e rrobave të bëra nga materiale tradicionale mund të ndihmojnë në ngadalësimin e përhapjes së Covid-19, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, disa brande po shkojnë një hap më tej.

Ata po tregtojnë pajisje të reja, dhe në disa raste linja të tëra veshjesh, pasi kanë veti antimikrobike - aplikacione që pengojnë rritjen e mikroorganizmave si bakteret dhe kërpudhat, ose zvogëlojnë aktivitetin viral. Por çfarë bën moda antimikrobike dhe a mund të sigurojë mbrojtje shtesë gjatë një pandemie?

Në muajt e fundit, markat përfshirë Burberry kanë prezantuar maska që, siç pretendojnë ata, janë të mbrojtura nga mikrobet dhe mikrobet. Dizajnet e ardhshme ngjyrë bezhë dhe blu të Burberry vijnë në kontrollin e nënshkrimit të etiketës.

Nën Armour, multi-layered UA Sportsmask, e cila tregtohet si me veti antimikrobike, u shit në më pak se një orë kur u lëshua këtë verë.

A mund të na mbrojnë maskat e firmave kundër koronavirusit?

Dhe Diesel po shet xhinse që pretendon se "luftojnë virusin". Marka italiane njoftoi se do të përdorë një teknologji të quajtur ViralOff - e cila thotë se "fizikisht ndalon 99% të çdo aktiviteti viral" - në një numër artikujsh në koleksionin e saj Pranverë-Verë 2021.

 ViralOff punon "duke bashkëvepruar me proteinat kryesore, duke penguar virusin të bashkohet me fibrat tekstile", thuhet në njoftimin për shtyp të Diesel.

Në SHBA, markat nuk mund të pretendojnë që produktet do të mbrojnë përdoruesit nga SARS-CoV-2, virusi që shkakton Covid-19, pa siguruar prova të mjaftueshme.

Prandaj, disa etiketa thjesht aludojnë në mbrojtje shtesë ose higjienë, megjithëse shtypja e vogël shpesh zbulon se trajtimet antimikrobike kanë për qëllim vetëm të pengojnë rritjen bakteriale ose virale, jo të mbrojnë përdoruesin nga patogjenët.

(Larja e rrobave me sapun një herë në ditë, siç rekomandohet nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, ose OBSH, gjithashtu mund të vrasë bakteret dhe viruset.)

A mund të na mbrojnë maskat e firmave kundër koronavirusit?

Pa prova të shëndosha shkencore nga markat në të gjithë bordin, është e vështirë të vlerësosh nëse trajtimet antimikrobike mund të mbrojnë bartësit nga koronavirusi i ri, sipas Amy Price, një shkencëtare e lartë kërkimore në Laboratorin e Informatikës dhe Mediave të Anestezisë në Stanford i cili ka këshilluar OBSH në udhëzimet e saj për maskën e fytyrës.

"Sfida është që nganjëherë pretendimet bëhen, por ato nuk testohen në maskat aktuale ose me virusin aktual," tha ajo gjatë një thirrje me video konferencë. "Pra, ata janë si marifete".

Price, e cila studioi efektivitetin e maskave të pëlhurave së bashku me drejtorin e AIM Lab, Larry Chu, tha se ekzistojnë një numër variablash që përcaktojnë se sa mbrojtje ofron një produkt.

"Shpesh, bakteret dhe viruset kanë mënyra të ndryshme të riprodhimit dhe gjëra të ndryshme janë efektive kundër tyre," shpjegoi ajo. "Me antimikrobikët (trajtimet) është e rëndësishme të dini se me çfarë keni të bëni, me çfarë është testuar dhe nëse është e sigurt për lëkurën e njeriut.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore