Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Masat anti-Covid/ Kosova mbylli kufirin, ministri reagon: Për shqiptarët...

Masat anti-Covid/ Kosova mbylli kufirin, ministri reagon: Për

Qeveria ka Kosovës vendosi mbrëmë që asnjë shtetas nuk do të kalojë kufirin pa pasur më parë një vërtetim analize se nuk janë të prekur nga Covid-19. Ky vendim shihej edhe si penalizim ndaj qytetarëve të Republikës së Shqipërisë, të cilët duhet t’i nënshtroheshin kryerjes së tamponit 24 orë përpara se të kalonin doganën e Morinës.

Ky vendim duket se ka shqetësuar Tiranën zyrtare, e cila ka dërguar ambasadorin shqiptar Qemal Minxhozi të akohet me ministrin e Shëndetësisë së Kosovës, Armen Zemaj, me qëllimin për të sqaruar nëse kjo masë vlen edhe për qytetarët e Republikës së Shqipërisë

“Vendimi i Qeverisë së Kosovës është i bazuar në parimin e reciprocitetit. Si rrjedhojë, nuk kërkohen testime nga qytetarët e Kosovës dhe Shqipërisë dhe as nga bashkëqytetarët tanë nga Lugina e Preshevës”, deklaron ministri Zemaj.

Postimi i plotë në Facebook

Sapo u takova me ambasadorin e Republikës së Shqipërisë në Kosovë z.Qemal Minxhozi, të cilit i konfirmova se qytetarëve të Republikës së Shqipërisë që hyjnë në territorin e Republikës së Kosovës, nuk u kërkohet testi për COVID-19.

Vendimi i Qeverisë së Kosovës është i bazuar në parimin e reciprocitetit. Si rrjedhojë, nuk kërkohen testime nga qytetarët e Kosovës dhe Shqipërisë dhe as nga bashkëqytetarët tanë nga Lugina e Preshevës.

Bashkë me ambasadorin Minxhozi, u zotuam që do të vazhdojmë bashkëpunimin e ngushtë mes dy shteteve!

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore