Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Lufta e madhe/ Hakerat duan të vjedhin sekretet e vaksinave anti Covid, raporti sekret: Shtetet nga vijnë sulmet

Lufta e madhe/ Hakerat duan të vjedhin sekretet e vaksinave anti Covid,

Hakerat e financuar nga shtetet si Kina, Rusia, Irani dhe Koreja e Veriut janë të angazhuara në përpjekje të bashkërenduara për të vjedhur sekretet e vaksinave të koronavirusit në atë që ekspertët e sigurisë e përshkruajnë si "një luftë të pronës intelektuale".

Ata akuzojnë hakerat e shteteve armike se po përpiqen të marrin rezultate të provave herët dhe të kapin informacione të ndjeshme në lidhje me prodhimin në masë të ilaçeve, në një kohë kur një sërë vaksinash janë gati të aprovohen për publikun.

Më parë qëllimi kryesor i hakerëve ishte të vidhnin sekretet prapa hartimit të një vaksine, me qindra kompani të barnave, laboratorë kërkimore dhe organizata shëndetësore nga e gjithë bota në shënjestër në çdo kohë.

Lufta kibernetike përfshin agjencitë perëndimore të zbulimit, duke përfshirë Qendrën Kombëtare Kibernetike dhe të Sigurisë të Britanisë, të cilët thonë se janë të angazhuar për të mbrojtur "pasuritë më kritike tona". Por ata diskutojnë vetëm një pjesë të punës së tyre në publik.

Në vend të kësaj, ata punojnë prapa skenave me kompani të barnave, laboratorë kërkimi dhe specialistë të sigurisë kibernetike, të cilët janë më lehtë në gjendje të përshkruajnë përpjekjet e përditshme të piraterisë në ato që vlerësohen si një betejë në të gjithë botën.

Adam Meyers, nënkryetar i lartë, inteligjencë në specialistët e sigurisë IT Croëdstrike, tha se vendet përfshirë Rusinë dhe Kinën ishin angazhuar në piraterinë e kompanive perëndimore dhe agjencive "për 20 vitet e fundit", por që nga marsi "ishte përqendruar në një ccështje ”, duke iu referuar Covid-19.

“Ajo që po shihni këtu është faza e fundit në një luftë të gjatë për pronën intelektuale, por një ku ka shumë më tepër në rrezik për ata që janë të përfshirë. Kjo është bërë një çështje e krenarisë kombëtare - kush mund të zhvillojë vaksinat e para ".

Megjithatë, qeveritë perëndimore ngurrojnë të tregojnë gishtin e fajit në të gjitha rastet e sulmit të hakerëve nga frika e pasojave diplomatike, me Mbretërinë e Bashkuar, për shembull, veçanërisht të kujdesshëm për të akuzuar Kinën.

Të gjitha vendet e akuzuara mohojnë përfshirjen në pirateri. Rusia ka thënë se "nuk ka njohuri" për përpjekjet e hakerëve, ndërsa Kina ka argumentuar se hulumtimi i saj i vaksinave është kaq përpara se "nuk ka nevojë të vjedhë atë që bëjnë të tjerët". Irani e mohon përfshirjen në luftë kibernetike./Gazeta Shqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore