Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Lista/ Sa kushtojnë vaksinat anti covid, zyrtarja belge bën gafë dhe i nxjerr çmimet në Twitter

Lista/ Sa kushtojnë vaksinat anti covid, zyrtarja belge bën gafë

Një gabim njerëzor i ministres belge të Financave dhe Buxhetit, ka bërë që të bëhen publike të gjitha çmimet e kompanive farmaceutike të vaksinave kundër COVID-19.

Vendet e Bashkimit Evropian do të paguajnë 12 euro për dozë për vaksinën kundër Covid-19 të zhvilluar nga Pfizer dhe BionTech dhe 18 dollarë për dozë për atë të Moderna . Këto janë çmimet e raportuara nga gazeta flamane "Het Laatste Nieuës" , e cila publikoi pamjen e një tëitteri të sekretares belge të buxhetit, Eva de Bleeker , e cila nisi çmimet në internet gabimisht. Nënsekretari pastaj fshiu cicërimën, por Hln e bëri atë në ekran dhe më pas e publikoi.

Për eurodeputetin Peter Liese (CDU Gjermani), shefi i shëndetit të grupit PPE, çmimet e raportuara në cicërimën e botuar nga Hln janë "reale". Sipas tabelës, vaksina Oxford / AstraZeneca është më e lira (1.78 euro për dozë). Për Curevac është 10 euro për dozë, për Sanofi / Gsk 7,56 euro për dozë, për Johnson & Johnson 8,5 dollarë për dozë. Çmimet deri më tani kanë mbetur konfidenciale, jo më pak sepse Komisioni është ende duke negociuar një kontratë me Novavax .

Postimi i saj është bërë viral në rrjetet sociale dhe në media, duke ngritur kështu edhe debate për ccmimet që duhet të paguajnë shtetet për sigurimin e vaksinave anti Covid.

Lista/ Sa kushtojnë vaksinat anti covid, zyrtarja belge bën gafë

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore