Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

"Po jepen si karamele"/ Kura ndaj Covid, ndaloni përdorimin e kortizonëve për format e lehta

"Po jepen si karamele"/ Kura ndaj Covid, ndaloni përdorimin e

“PRIMUM NON NOCERE” Cit.: Dogmë mjekësore (shqip: “Së pari mos bëj dëm”) Miqtë e mi!  Një lutje për të gjithë! Në kuadrin e frenezisë së trajtimit të COVID-19, po rendim drejt skajit tjetër mjekësor, atij të MBITRAJTIMIT!

Kujdes, medikamentet kur nuk përdoren në mënyrën e duhur dhe në kohën e duhur, jo vetëm që nuk ofrojnë asnjë efekt por ushtrojnë efekte anësore negative të njohura e të panjohura.

Ky është rasti edhe i kortizonikëve, të cilët po jepen si karamele edhe në Shqipëri.

Indikacioni i vetëm klinik për dhënien e kortizonikëve është te pacientët e sëmurë rëndë, potencialisht në detres respirator.

NUK JEPEN KORTIZONIKË NË FORMAT E LEHTA! AQ MË KEQ QË DITËN E PARË TË DIAGNOZËS!

Studiuesit e qendrës prestigjioze Mayo Clinic, Rochester – SHBA kryen një meta-analizë (maja e evidencës mjekësore) mbi përdorimin e kortizonikëve në COVID-19 dhe raportuan në revistën CHEST më 28 tetor 2020 se:

KORTIZONIKËT E RRISIN VDEKSHMËRINË E PËRGJITHSHME ME 2.3 FISH! (Figura 3 e artikullit)

"Po jepen si karamele"/ Kura ndaj Covid, ndaloni përdorimin e

Në rastet e sëmura rëndë kortizonikët e ulin vdekshmërinë me 35%. (Figura 4 e artikullit)

"Po jepen si karamele"/ Kura ndaj Covid, ndaloni përdorimin e

Vdekshmëria e rritur te pacientët që përdorin kortizonikë vjen si rrjedhojë e efekteve të njohura protrombotike të kortizonikëve e kombinuar me efektet anësore negative të kortizonikëve si superinfeksionet, aspergiloza pulmonare e lidhur me COVID-19, hiperglicemia dhe hipertensioni arterial.

Të gjitha efekte anësore të njohura miqtë e mi! Pra: Mos merrni dhe mos jepni kortizonikë në fazat e para dhe të lehta të sëmundjes!

KORTIZONIKËT E DHËNË PA KRITER RRISIN GJASAT E VDEKJES! Kujtoni:  PRIMUM NON NOCERE; Asnjë mjekim nuk është karamele; Mos i trajtoni si të tillë.

"Po jepen si karamele"/ Kura ndaj Covid, ndaloni përdorimin e

"Po jepen si karamele"/ Kura ndaj Covid, ndaloni përdorimin e

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore