Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Kur do të vijë fundi i Covid? OBSH pesimiste: Shpresojmë në më pak se dy vite

Kur do të vijë fundi i Covid? OBSH pesimiste: Shpresojmë në

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) thotë se shpreson që pandemia e koronavirus të përfundojë në më pak se dy vjet.

Duke folur në Gjenevë të Premten, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se gripi spanjoll i vitit 1918 u desh dy vjet për të kapërcyer.  Por ai shtoi se përparimet e tanishme në teknologji mund t'i lejojnë botës të ndalojë virusin "në një kohë më të shkurtër".

"Sigurisht me më shumë lidhje, virusi ka një shans më të mirë për t'u përhapur," tha ai. "Por në të njëjtën kohë, ne kemi gjithashtu teknologjinë për ta ndaluar atë, dhe njohuri për ta ndaluar atë," vuri në dukje ai, duke theksuar rëndësinë e "unitetit kombëtar, solidaritetit global".

Gripi vdekjeprurës i vitit 1918 vrau të paktën 50 milion njerëz. Koronavirusi deri më tani ka vrarë pothuajse 800,000 njerëz dhe ka infektuar 22.7 milion më shumë.

Në të njëjtën ditë, kreu i programit të urgjencave shëndetësore të OBSH-së paralajmëroi që shkalla e shpërthimit të koronavirusit në Meksikë ishte "qartësisht e nënvleresuar".

Dr Mike Ryan tha se ekuivalenti i rreth tre personave në 100,000 po testohej në Meksikë, krahasuar me rreth 150 për 100,000 njerëz në SH.B.A.

Meksika ka numrin e tretë më të lartë të vdekjeve në botë, me gati 60,000 vdekje të regjistruara që nga fillimi i pandemisë, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore