Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Kortizoni lufton koronavirusin/ Flet mjekja italiane: Unë e përdora që në muajin shkurt

Kortizoni lufton koronavirusin/ Flet mjekja italiane: Unë e përdora

Nga Blerina Moka

Një studim i universitetit të Oksfordit ka vërtetuar se kortizoni, një medikament q? gjendet n? formulimin "Dexamethasone" është në gjendje të zvogëlojë me 35 përqind vdekshmërinë  tek pacientët me koronavirus.

Studimi mbi medikamentin çudibërës që gjeti pasqyrim në të gjitha mediat botërore u.krye tek 11,000 pacientë, i dhe tregoi se.kortizoni është terapia e vetme, deri më sot, me të vërtetë që mund të bëjë ndryshime në këtë pandemi.

Por a ësht? përfshirë sot kortizoni në protokollet zyrtare t? terapisë për Covid?

Duket se jo të gjithë mjekët janë të gatshëm ta përqafojnë këtë. Por mes tyre ka.dhe mjekë guximtarë që i njohin vlerat e kortizonit. Ajo është doktoreshë Roberta Riçiardi nga spitali i Pizës q? trajton sëmundjet autoimune.

"Kur shpërtheu pandemia isha shumë e pikëlluar për pacientët e mi, kisha frikë nga më e keqja. Duke pasur rreth shtatë mijë pacientë, unë pata mundësi të shoh që virusi gjithashtu qarkullon midis tyre.

Unë i thashë vetes "do të jetë një tragjedi".  Jam e bindur që ndërhyrja duhet të jetë në kohë.

Pacienti im i vetëm miastenik, i shtruar në Brescia në kushte të rënda të frymëmarrjes, u shërua shpejt, gjithashtu falë kolegëve vendas, duke ndjekur sugjerimin tim për t’i dhënë menjëherë 8 mg dexamethasone dy herë në ditë.

Funksioni i tij i frymëmarrjes u përmirësua brenda disa ditësh, ai ishte në gjendje të merrte frymë përsëri dhe u shkarkua pas një jave.

Ai erdhi në Pizë vetëm tre ditë më parë për të kontrolluar myasthenia dhe ai është mirë", është shprehur doktoreshë Riçiardi në një intervistë për mediat.

Lidhur me frikën e disa mjekëve q? mendojn? se kortizoni dëmton sistemin imunitar, doktoreshë Roberta Riçiardi thotë se nëse administrohet mirë nuk prishet sistemin imunitar siç bëjnë ilaçet e tjera, përkundrazi ai e modulon atë.

"Në fund të fundit, asnjë nga pacientët e mi miastenik, që e marrin atë rregullisht, nuk e kanë treguar veten më të ndjeshëm ndaj gripit ose sëmundjeve të tjera".

Mjekja thotë se gjithë jetën e saj profesionale ia kushtoi pacientëve me këtë sëmundje autoimune, në të cilën një nga terapitë kryesore bazohet në kortizonin.

"Pasi e kam marrë vetë për 25 vjet, jam bërë ekspert i fushës. Me kortizonin, i cili kontrollon sistemin imunitar në sëmundjet autoimune, ata të gjithë menaxhohen shumë më mirë, përfshirë myasthenia.

Por gjithmonë duhet të kombinohen për të shmangur ngjarjet tromboembolitike, të cilat janë të shpeshta në këtë lloj infeksioni. Terapia me antibiotikë është gjithashtu e dobishme për të shmangur çdo ndërlikim bakterial. Pas rezonancës që i është dhënë", thotë mjekja italiane.

Ajo shprehet se akoma nuk ekziston një protokoll.kombëtar zyrtar për terapinë e koronavirusit por ajo do të vazhdojë  të mos heqë dorë dhe të përpiqet t'i bëjë njerëzit të kuptojnë dobinë e jashtëzakonshme të kortizonit.

"Kur pashë të gjithë ata të vdekur dhe ato arkivole, i thashë vetes se nëse i jepnin një kupë kortizoni, ndoshta disa do të ishin akoma gjallë. Siç kam bërë që nga shkurti, unë do të vazhdoj të mjekoj pacientët me kortizon".

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore