Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Koronavirusi/ Studimi: Ja dy çfarë duhet të bëni, për të rritur efektivitetin e vaksinës

Koronavirusi/ Studimi: Ja dy çfarë duhet të bëni, për

Një studim i ri shkencor zbulon se kushdo që dëshiron të vaksinohet kundër koronavirusit duhet të bëjë dy gjëra para vaksinimit, të cilat mund të përmirësojnë efektivitetin e tij.

Ky studim, i cili duhet të botohet në Perspectives on Psychological Science, tregon se dy gjendje shumë të zakonshme sot, stresi dhe depresioni, mund ta zvogëlojnë përgjigjen imune ndaj vaksinës së koronavirusit dhe të çojnë në zvogëlimin e imunitetit ndaj virusit.

Nga ana tjetër, ekspertët nga Universiteti Ohio, i cili zhvilloi studimin, zbuluan se ekzistojnë dy aktivitete që mund të rrisin përgjigjen imune, madje edhe te njerëzit që vuajnë nga depresioni dhe stresi kronik, dhe përgjigjja është gjumi dhe ushtrimi fizik.

“Po, është e mundur të bësh disa gjëra të thjeshta dhe të përmirësosh efektivitetin fillestar të vaksinës,” shpjegon Janice Kiecolt-Glaser, një nga autorët e studimit dhe drejtoresha e Institutit të Universitetit të Ohio për terapi biheviorale të sjelljes.

Autorët e studimit rekomandojnë që kushdo që planifikon të vaksinohet duhet të bëjë një përpjekje për t’i siguruar vetes një gjumë të mjaftueshëm cilësor para vaksinimit, si dhe të kënaqet me ndonjë aktivitet të fuqishëm fizik 24 orë para se të marrë vaksinën.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore