Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Koronavirusi/ Pohime të rrema dhe ç'orientuese mbi vaksinën 

Koronavirusi/ Pohime të rrema dhe ç'orientuese mbi

Një lëvizje kundër vaksinave ka marrë hov në internet e jo vetëm, por një pjesë e pretendimeve të aktivistrëve të saj janë hedhur poshtë si të rreme e corientuese.  Kështu rezulton i rremë pretendimi i osteopates Carrie Madej se njerëzve që bëjnë vaksinën, do t`i ndryshojë ADN-ja.

Ekzistojnë 25 vaksina të ndryshme kandidatësh në provat klinike në të gjithë botën sipas Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), por asnjëra prej tyre nuk do të ndryshojë ADN-në e njeriut dhe ato nuk përmbajnë teknologji për të lidhur njerëzit deri në një ndërfaqe të inteligjencës artificiale.

“Vaksina e Covid janë krijuar për të na bërë organizma të modifikuar gjenetikisht”, thotë Madej në një video që është bërë mjaft popullore në rrjetet sociale.

Janë rrëzuar po kështu dhe pretendimet se vaksina mund të ketë efekte anësore. Michelle Roberts, editorialistja online e BBC-së për shëndetësinë thotë se “vaksinat e reja i nënshtrohen kontrolleve të rrepota të sigurisë përpara se të rekomandohen për përdorim të gjerë”.  

Një meme që qarkullon në mediat sociale del me pretendimin se vaksinat ishin përgjegjëse për më shumë se 50 milionë vdekje gjatë pandemisë së grupit spanjoll në 1918-tën. Por kjo është krejtësisht e gabuar thotë BBC: në atë kohë, nuk ka pasur vaksina fare! 

Dy ishin asokohe arsyet kryesore të vdekjeve: infeksioni fillestar nga virusi I gripit apo reagimi I fortë iminutar i trupit që conte drejt mbushjes së mushkërive me lëng!  

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore