Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Koronavirusi/ A po e bëjnë mutacionet virusin më infektues?

Koronavirusi/ A po e bëjnë mutacionet virusin më infektues?

Koronavirusi që po rrezikon botën tani nuk është i njëjtë me koronavirusin që u shfaq për herë të parë në Kinë, thotë BBC. Sars-Cov-2, emri zyrtar i virusit që shkakton sëmundjen Covid-19, dhe është kthyer në shteg shkatërrimi në të gjithë globin, është duke ndryshuar.

Por, ndërsa shkencëtarët kanë vënë re mijëra mutacione, ose ndryshime në materialin gjenetik të virusit, vetëm një prej tyre është vecuar deri tani e konsiderohet ndoshta përgjegjësi për ndryshimin e sjelljes së virusit.

Pyetjet thelbësore në lidhje me këtë mutacion janë: a po e bën ai koronavirusin më infektues apo vdekjeprurës tek njerëzit? Dhe a mund të përbëjë një kërcënim për suksesin e një vaksine në të ardhmen?

Ky koronavirus në të vërtetë po ndryshon shumë ngadalë në krahasim me viruset e ngjashme gripale. Me nivelet relativisht të ulëta të imunitetit natyror në popullatë, pa vaksina dhe me pak trajtime efektive, nuk ka ndonjë presion të madh mbi të që të përshtatet.

Mutacioni që u shfaq mund të ishte bërë shumë i përhapur vetëm sepse ndodhi herët në shpërthimin dhe epidemisë dhe u përhap- diçka që njihet si "efekti fondamental". Kjo është ajo që Dr van Dorp dhe ekipi i saj besojnë se shpjegimi i mundshëm për mutacionin se pse është kaq i zakonshëm. Por kjo është gjithnjë e më e diskutueshme.

Koronavirusi/ A po e bëjnë mutacionet virusin më infektues?

Një numër në rritje - ndoshta shumica - e virologëve besojnë tani, siç shpjegon Dr Thushan de Silva, në Universitetin e Sheffield, ka të dhëna të mjaftueshme për të thënë se ky version i virusit ka një "avantazh selektiv" - një avantazh evolucionar - mbi versioni i hershëm.

Megjithëse ende nuk ka prova të mjaftueshme për të thënë "është më e transmetueshme" tek njerëzit, thotë ai, por duke shtuar se është e sigurt se "virusi nuk është neutral".

Deri më tani, është duke bërë një punë të mirë për të mbajtur veten në qarkullim ashtu siç është. Mutacioni kryesor dhe më i dukshëm - i quajtur D614G dhe i vendosur brenda proteinave që përbëjnë "majën” të cilën virusi e përdor për të hyrë në qelizat tona - u shfaq pak kohë pas shpërthimit fillestar të Wuhan, ndoshta në Itali. Tani shihet në rreth 97% të kampionëve në të gjithë botën.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore