Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Konflikti me Britaninë/ Zbulohen rreth 30 milionë vaksina AstraZeneca të fshehura në Itali

Konflikti me Britaninë/ Zbulohen rreth 30 milionë vaksina AstraZeneca

Gati 30 milion vaksina Astrazeneca janë gjetur të fshehura në Itali. Sipas mediave italiane, "njëzet e nëntë milion doza të vaksinës së AstraZeneca, pothuajse dyfishi i atyre të dorëzuara në 27 vendet e BE deri më tani, do të ruheshin në një strukturë të vetme. E cila ndodhet në zemër të Italisë, në Catalent në Anagni".

Lajmi i zbuluar për herë të parë nga një artikull në La Stampa, sipas të cilit dozat nuk do të ishin destinuar jo për shtetet evropiane që luftonin me vonesat e vaksinimit, por për Mbretërinë e Bashkuar, shkaktoi një trazirë.

Kjo hipotezë e fundit u mohua më vonë nga e njëjta kompani që garantoi që gjysma e shisheve ishin të destinuara për Evropën dhe gjysma tjetër për programin Covax në mbështetje të kombeve në zhvillim.

Thesari i Anagni

Sipas korrespodentit të Brukselit të së përditshmes së Torinos Marco Bresolin, zbulimi i "thesarit" të fshehur buron nga një raport nga Komisioni Evropian për autoritetet italiane.

“Manovrat e AstraZeneca - shkruan Bresolin - u zbuluan falë vizitës së komisionerit Thierry Breton në uzinën në Leiden, në Hollandë, të menaxhuar nga Halix.

Kjo është një nga dy impiantet e përdorura nga kompania farmaceutike për të prodhuar ilaçin në BE (tjetra është në Seneffe, Belgjikë).

Problemi është se ajo ende nuk ka marrë autorizim nga Agjencia Evropiane e Barnave deri më sot. Dhe pa vëzhgim nga EMA, dozat nuk mund të dërgohen në vendet e BE. Ky debat, megjithatë, nuk vlen për Mbretërinë e Bashkuar, e cila në fakt në muajt e fundit të vitit të kaluar do duhej të kishte importuar vaksinat e prodhuara në fabrikën holandeze.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore