Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Kompania Pfizer reagon pas provave: Vaksinimi ka 90.7% efikasitet tek fëmijët

Kompania Pfizer reagon pas provave: Vaksinimi ka 90.7% efikasitet tek

Vaksina Pfizer/BioNTech tregoi 90.7% efikasitet kundër koronavirusit në një provë klinike të fëmijëve nga 5 deri në 11 vjeç, tha sot prodhuesi amerikan i barnave.

16 fëmijë në provë që kishin marrë një placebo u infektuan me COVID-19, krahasuar me 3 që ishin vaksinuar, tha Pfizer në dokumentet informuese të dorëzuara në Administratën e Ushqimit dhe Barnave të SHBA.

Prova klinike e Pfizer në ato 5 deri në 11 vjeçarë nuk ishte projektuar kryesisht për të matur efikasitetin kundër virusit. Në vend të kësaj, prova krahasoi sasinë e antitrupave neutralizues të shkaktuar nga vaksina tek fëmijët me përgjigjen e marrësve më të vjetër në provën e tyre për të rritur.

Bazuar në këto rezultate, Pfizer dhe BioNTech thanë muajin e kaluar se vaksina e tyre COVID-19 shkaktoi një përgjigje të fortë imune tek fëmijët.

Fëmijëve 5 deri në 11 vjeç iu dhanë dy injeksione të dozës 10-mikrogram të vaksinës, një e treta e madhësisë së dozës që iu dha personave 12 vjeç e lart.

Këshilltarët e jashtëm të FDA janë planifikuar të takohen të martën për të votuar nëse do të rekomandohet që agjencia të autorizojë vaksinën për atë grupmoshë.

Stafi i FDA-së pritet të publikojë rishikimin e provave të paraqitura nga Pfizer më vonë.

Pfizer tha gjithashtu shtoi se kishte zgjeruar provën e saj klinike për të përmirësuar të dhënat e saj të sigurisë.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 
Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore