Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Kjo është lista zyrtare e simptomave të COVID-19 nga Qendrat për Kontrollin e Sëmundjeve

Kjo është lista zyrtare e simptomave të COVID-19 nga Qendrat

Coronavirus është përhapur në të gjithë globin, me valët e dyta dhe bllokimet e zbatuara për të ndaluar përhapjen e virusit.

COVID-19 përhapet përmes pikave në ajër të cilat nxirren jashtë kur një person i infektuar kollitet, teshtin ose flet. Këto pika mund të bien në sipërfaqe ose drejtpërdrejt në njerëz, dhe nëse një person prek fytyrën pasi i ka marrë këto pika ato mund të hyjnë në trup përmes gojës, hundës dhe madje edhe syve.

Meqenëse coronavirusi është një virus i ri, shkencëtarët kanë punuar urgjentisht për të kuptuar se si përhapet dhe si të vaksinohen kundër tij. Tani gjigandi farmaceutik Pfizer dhe partneri i tij i vaksinës BioNTech kanë nisur një vaksinë, me britanikët të parët që e marrin atë

Mbajtja e maskave, larja e duarve dhe distancimi social janë mënyrat kryesore që qeveria ka këshilluar britanikët të shmangin kapjen ose përhapjen e sëmundjes.

Simptomat e COVID-19 janë përshkruar si ato të gripit, por cilat janë simptomat e hershme?

Simptomat e coronavirusit ndryshojnë nga personi në person dhe mund të jenë më të rënda tek disa njerëz. Në përgjithësi, simptomat e zakonshme janë përshkruar si të ngjashme me gripin: ethe, kollë dhe gulçim.

Qendrat për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) ka azhurnuar listën e saj zyrtare të simptomave, shkruan Express.co.uk.

Kjo do të thotë që lista e plotë e simptomave të CDC për COVID-19 është:

Temperaturë
Kollitje
Gulçim ose vështirësi në frymëmarrje
Ethe
Dridhje e përsëritur me ethe
Dhimbje muskulore
Dhimbje koke
Dhimbje e fytit
Humbje e re e shijes ose erë
CDC shpjegoi se një nga nëntë simptomat mund të shfaqet diku nga dy deri në 14 ditë pas ekspozimit ndaj virusit. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se simptomat më të zakonshme të COVID-19 janë ethet, kolla e thatë dhe lodhja.

Në faqen e internetit të OBSH-së thuhet: “Disa pacientë mund të kenë dhimbje, bllokim të hundës, dhimbje fyti ose diarre. Këto simptoma janë zakonisht të lehta dhe fillojnë gradualisht. Disa njerëz infektohen por kanë simptoma shumë të lehta”.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore