Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Kapja më e shpejtë e rasteve me COVID, ja pajisjet e reja që siguroi Fondi Global

Kapja më e shpejtë e rasteve me COVID, ja pajisjet e reja që

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar blerjen e pajisjeve “Ilumina MiSeq Next Generation Personal Sequencer për Institutin e Shëndetit Publik, si dhe kiteve dhe reagentëve që do të përdoren për këtë pajisje, për identifikimin e shpejtë të varianteve të reja të Sars-COV-2.

Në dy ditët e fundit është parë një rritje e ndjeshme e rasteve më COVID, si dhe u shënua një viktimë nga virusi pas një kohe të gjatë.

Në njoftimin e bërë publik, ministria bën të ditur se fondi i përdorur për këto pajisje është 30,888,276 lekë. Ndërkohë burimi i financimit për këto pajisje që do vijnë në ndihmë për pacientët është Fondi Global për luftën kundër HIV/AIDS, tuberkulozit dhe Malarjes.

 

Dokumenta bashkëngjitur

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore