Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Jo më vaksinë, zbulohet ilaçi i ri kundër Covid: E vret virusin brenda 24 orëve

Jo më vaksinë, zbulohet ilaçi i ri kundër Covid: E vret

Kur njerëzimi po pret me padurim vaksinën anti Covid, shkencëtarët duket se kanë shpikur ilaçin kundër flamës që po kërcënon botën.

Studiuesit kanë zbuluar se trajtimi i infeksionit SARS-CoV-2 (Covid-19) me një ilaç të ri antiviral, MK-4482 / EIDD-2801 ose Molnupiravir, që mbyt plotësisht transmetimin e virusit brenda 24 orësh.

Sipas studimit, botuar në revistën Nature Microbiology, ekipi hulumtues nga Georgia State University (GSU) fillimisht zbuloi se ilaçi është i fuqishëm kundër viruseve të gripit.

“Ky është demonstrimi i parë i një ilaçi oral në dispozicion për të bllokuar shpejt transmetimin e SARS-CoV-2. MK-4482 / EIDD-2801 që mund të ndryshojë betejën”, tha autori i studimit Richard Plemper nga GSU.

Për shkak se ilaçi mund të merret nga goja, trajtimi mund të fillojë herët për një përfitim potencialisht të trefishtë: të pengojë përparimin e pacientëve në sëmundje të rëndë, të shkurtojë fazën infektive për të lehtësuar ankthet  emocionale dhe socio-ekonomike të izolimit të zgjatur të pacientit dhe përhapjen e shpejtë të infektimeve në shpërthimet lokale.

“Ne kemi vërejtur herët që MK-4482 / EIDD-2801 ka një aktivitet të spektrit të gjerë kundër viruseve të ARN-së respiratore dhe se trajtimi i kafshëve të infektuara nga goja me ilaçin ul sasinë e grimcave virale të shpërndara për disa rende të madhësisë, duke zvogëluar në mënyrë dramatike transmetimin," tha Plemper.

“Këto veti e bënë MK-4482 / EIDD / 2801 një kandidat të fuqishëm për kontrollin farmakologjik të Covid-19”, shtoi Plemper.

Në studim, ekipi hulumtues rivendosi MK-4482 / EIDD-2801 kundër SARS-CoV-2 dhe përdori një model ferre për të testuar efektin e ilaçit në ndalimin e virusit

Revistat shkencore bëjnë të ditur se tashmë testimet e këtij ilaçi kanë kaluar fazën e tretë të testimit dhe se në muajin maj mund të hidhet në treg. Por që më më parë kërkohet miratimi i Agjencisë Federale të Barnave në SHBA./Gazeta Shqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore