Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

ISHP: Nënat me Covid-19 mund t’i ushqejnë fëmijët e tyre me qumësht gjiri, por...

ISHP: Nënat me Covid-19 mund t’i ushqejnë fëmijët e

Instituti i Shëndetit Publik ka dhënë një mesazh të rëndësishëm për të gjitha nënat, të cilat ushqejnë foshnjat e tyre me gji, dhe që mund të rrezikojnë në kokë pandemie.

Në mesazhin e tij, ISHP thekson se studimet e deritanishme nuk e kanë konfirmur se koronavirusi mund të transmetohet te fëmija përmes qumështit të gjirit.

Mesazhi i ISHP:

? 1-7 Gusht 2020

Java Botërore e Ushqyerjes me gji ??

Qumështi i gjirit është alternativa më e mirë për të ushqyer foshnjat gjatë vitit të parë të jetës e më tej.

Nëpërmjet tij fëmijët marrin gjithë elementët e nevojshëm ushqimor për mirërritjen dhe zhvillimin dhe për më tepër antitrupat mbrojtëse ndaj infeksioneve të ndryshme.

Ushqyerja me gji mbetet çelësi i sigurt për një shëndet të mirë në vazhdimësi.

Gratë me COVID-19 gjithashtu mund të ushqejnë foshnjat me gji.

Ato duhet:

??Të lajnë duart shpesh me ujë e sapun ose t’i dezinfektojnë ato me pastrues duarsh me bazë alkooli

??Të mbajnë maskë gjatë çdo kontakti me beben

??Të teshtijnë apo kolliten në një shami letre higjenike njëpërdorimshe

?Të pastrojnë dhe dezinfektojnë rregullisht sipërfaqet e prekura

#JavaBotëroreeUshqyerjesmeGji

UNICEF Albania

ISHP: Nënat me Covid-19 mund t’i ushqejnë fëmijët e

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore