Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Intubimi nuk po funksionon, interferoni B zgjidhja e re kundër Covid?

Intubimi nuk po funksionon, interferoni B zgjidhja e re kundër Covid?

Shqipëria po vijon të numërojë shifra të larta të pacientëve që humbin betejën me Covid-19 në spitalin infektiv. Kryesisht viktimat janë ata që nuk ja dalin të përfundojnë me sukses terapinë intensive dhe detyrohen të intubohen, pra të mbahen në jetë me frymëmarrje artificiale.

Vetëm në 24 orët e fundit, 6 pacientë të intubuar kanë humbur jetën ndërsa të tjerë janë në rrezik për jetën. Po përse intubimi nuk ka pasur atë sukses që ndoshta edhe pritej?

“Intubimi është faza e fundit e ndërhyrjes së mjekut për të mbajtur në jetë pacientin. Por kjo fazë  krijon një gjendje të ndjeshme pasi pacienti është në gjumë gjatë gjithë periudhës që qëndron në intubim, si pasojë e një sërë ilaccesh që i injektohen. Këto ilaçe i ulin sistemin imunitar edhe më shumë duke e ekspozuar dhe nga infeksionet bakteriale që shkaktohen gjatë fazës së intubimit. Në këtë mënyrë zhvillohet një formë e rëndë e pacienti që quhet “shok” dhe ka një vdekshmëri shumë të lartë. Përqindja e vdekshmërisë te pacientët e intubuar është rreth 25 %”, thonë mjekët.

Më herët, në Gazetën “Shqip” kemi publikuar artikuj për rrezikun e mbivendosjes së infeksioneve gjatë fazës së intubimit. Përdorimi i antibiotikëve pa kriter, edhe për ata pacientë me covid 19, që nuk kanë infeksione respiratore  është një nga shkaqet e prekjes prej infeksioneve bakteriale.

Intubimi nuk po funksionon, interferoni B zgjidhja e re kundër Covid?

Po cila është zgjidhja?

Studimet thonë se pacientët të cilët zhvillojnë formën e rëndë të COVID-19, infeksioni i shkaktuar nga koronavirus SARS-CoV-2, kanë një profil imunologjik me karakteristike të përbashkët, si një "firmë". Patologjisë serioze, e cila mund të ndihmojë mjekët të parashikojnë përparimin dhe prognozën me precizion më të madh, por mbi të gjitha, të ndërhyjnë në kohë duke administruar trajtime të synuara të afta për të luftuar infeksionin. 

Këtë zbulim e ka bërë një ekip studimor francez i përbërë nga shkencëtarë nga Instituti Pasteur,   Universitetit të Parisit, Universiteti Sorbonne dhe qendra të tjera kërkimore.

 Por çfarë u zbulua saktësisht?

 Shkencëtarët e udhëhequr nga profesori Frédéric Rieux-Laucat kanë vërejtur se pacientët më seriozë të infektuar me SARS-CoV-2 kanë një mangësi të konsiderueshme të interferonit të tipit 1, një ngarkesë të vazhdueshme virale në gjak dhe një përgjigje inflamatore joproporcionale.  Interferonët, siç përcaktohet nga Instituti Humanitas, "janë citokina (nje lloj  proteine) që prodhohet nga qelizat për t'i rezistuar sulmit nga  viruset.

Ato formohen si rezultat i "luftës"midis virusit dhe qelizës. Qeliza, e prekur nga virusi, prodhon interferon dhe e transferon atë në qelizat fqinje;  interferoni në këtë mënyrë i nxit qelizat të prodhojnë enzima që veprojnë kundër virusit, sapo të prekë ato ".

Mangësia e interferonit tip 1 në pacientët me COVID-19 të  formees see rëndw është karakteristik, pasi viruset e tjerë të sistemit  frymëmarrjes - siç ështe  p.sh  virusi i influencës A - çojnë në një prodhim të lartë të kësaj proteine.

Rieux-Laucat dhe kolegët e tyre kanë zbuluar se niveli i ulët i gjakut i kësaj proteine është një lloj kambane alarmi, duke sinjalizuar një përkeqësim të menjëhershëm të kushteve shëndetësore dhe shtrimin në spital, si pasojë, në kujdesin intensiv për ventilimin mekanik. 

Intubimi nuk po funksionon, interferoni B zgjidhja e re kundër Covid?

Më serioze ishin pacientët e analizuar nga shkencëtarët francezë dhe më të ulwtat ishin nivelet e interferonit beta 1 (përqendrime të ulëta gjenden te të moshuarit dhe te pacientët me sëmundje të tjera shoqwruese, saktësisht viktimat kryesore të SARS-CoV-2).

Sa i përket ngarkesës së vazhdueshme virale, autorët e studimit nënvizojnë se "tregon një kontroll të dobët të replikimit të virusit nga sistemi imunitar i pacientit, i cili çon në një përgjigje inflamatore joefektive dhe patologjike".  Siç dihet nga hetimet e shumta klinike, një përgjigje joproporcionale nga sistemi imunitar - e ashtuquajtura stuhi e citokinës - përfaqëson një nga ndërlikimet më të rënda të COVID-19, i cili është i aftë të dëmtojë seriozisht organet dhe madje të çojë në vdekje.

Falë zbulimit të këtij fenotipi imunologjik specifik, autorët e studimit sugjerojnë që duke administruar IFN-alfa / Beta interferon në kombinim me terapi anti-inflamatore - për shembull antinterleukin 6 (IL-6) - ose me ilaçe kortikosteroide si deksametazoni,  kjo mund të çojë në një përmirësim të prognozës për pacientët që janë seriozë ose të destinuar të përkeqësohen. 

Dexamethasone kohët e fundit ka hipur në titujt sepse në një studim të kryer nga Universiteti i Oksfordit është treguar se ky ilaç anti-inflamator steroidal është në gjendje të zvogëlojë vdekshmërinë nga COVID-19.  Detajet e hulumtimit "Aktiviteti i interferonit të dëmtuar të tipit i të dëmtuar dhe përgjigjet inflamatore në pacientët e rëndë COVID-19" janë botuar në revistën autoritare Science.

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore