Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Ilaçi kundër Hepatit, Turqia po e përdor për luftën kundër Covid: Dha sukses te kafshët

Ilaçi kundër Hepatit, Turqia po e përdor për luftën

Shkencëtarët që punojnë me Platformën COVID-19 të Këshillit Kërkimor Shkencor dhe Teknologjik (TUBITAK) të Turqisë kanë provuar përmes eksperimenteve mbi kafshët se molekula e Ribavirinës është efektive në trajtimin e koronavirusit, tha ministri i Industrisë dhe Teknologjisë i vendit, Mustafa Varank, raporton Anadolu Agency (AA).

Një kërkesë është bërë në Agjencinë Turke të Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore për të kryer një studim klinik të Fazës 3 mbi këtë molekulë, tha Varank në parlamentin turk në fjalën e tij mbi planet e buxhetit të ministrisë për vitin e ardhshëm.

Ribavirina përdoret si ilaç antiviral për të trajtuar hepatitin C dhe disa ethe hemorragjike virale.Ribavirina është një ilaç antiviral i fuqishëm që përdoret për të trajtuar infeksionin kronik të hepatitit C. Nuk kuptohet plotësisht se si ribavirin por, por në përgjithësi, ai ndërhyn me aftësinë e virusit për të replikuar. Ribavirin është aprovuar nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) për trajtimin e hepatitit C dhe është në Listën e Mjekësisë esenciale të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Ai shtoi se provat e gjithsej katër kandidatëve për vaksina janë përfunduar me sukses mbi kafshët dhe se po bëhen përpjekje për të kaluar së shpejti në fazën e provës klinike.

Një sintezë lokale e ilaçit Favipiravir, e përdorur në trajtimin e COVID-19, është zhvilluar gjithashtu nëpërmjet bashkëpunimit universitet-industri, shtoi ai. "Nën udhëheqjen e TUBITAK-ut, gjithsej 17 projekteve janë kryer në zhvillimin e një vaksine dhe ilaçi kundër COVID-19, tha gjithashtu ministri Varank.

Po ashtu, Varank tha se Turqia do të krijojë mjedis në industrinë hapësinore të ngjashme me atë të mbrojtjes, për të siguruar që qindra kompani të bëhen prodhuese./Anadolu Agency 

 

 

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore