Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Ilaçi kundër Covid, nisin eksperimentet në Greqi

Ilaçi kundër Covid, nisin eksperimentet në Greqi

Kur e gjithë bota shpreson që të mposhtë Covid-19 me anë të vaksinave, Izraeli ka po aplikon një ilaç për të mposhtur këtë flamë botërore që ka shkaktuar miliona viktima.

Për të mos u varur nga vaksinat, Greqia po përfiton nga kjo shpikje e shkencës për ta aplikuar tek të sëmurët me Covid në shtetin e saj.

Mediat greke shkruajnë se profesori i Mjekësisë në Qendrën Mjekësore në Tel Aviv dhe shefi i Qendrës për Parandalimin e Kancerit, Nadir Arber tashmë është në Greqi dhe nesër ai do të takohet me Vassilis Kikilias dhe Sotiris Tsiodras në mënyrë që të përcaktojë detajet dhe të fillojë studimin klinik të ilaçit izraelit në shtetin fqinj për të trajtuar ndërlikimet serioze të COVID-19. Bashkëpunimi midis shkencëtarëve të të dy vendeve u diskutua në takimin Mitsotakis-Netanyahu në shkurt, ku u ra dakord që spitalet greke të kontribuojnë në provat klinike të ilaçit.

Ilaçi thithet dhe gjatë fazës së parë të provave klinike nuk shkaktoi ndonjë efekt anësor tek pacientët që e morën atë, siç ka raportuar Nadir Arber. Në të njëjtën kohë, ai theksoi se ilaçi kishte një efekt pozitiv në përmirësimin  e pacientëve.

Cilët pacientë do të marrin EXO-CD24

Sipas protokollit të studimit klinik grek, EXO-CD24 pritet të administrohet për të gjithë pacientët e shtruar në spital me infeksion Covid-19 me gravitet të ndërmjetëm.

Një studim i vogël klinik i fazës 1 të kryer në Izrael nga terapisti i tij anti kancerogjen profesor Dadir Arber tregoi se EXO-CD24 përshpejton shërimin nga Covid-19.

Konkretisht, Dr. Arber dhe kolegët e tij në Qendrën Mjekësore Ichilov në Tel Aviv trajtuan me EXO-CD24 në 30 pacientë me infeksion mesatar deri të rëndë Covid-19 për pesë ditë rresht në formë të thithur, një herë në ditë. Si rezultat, 29 iu hoq nga përdorimi brenda 3-5 ditëve nga përfundimi i trajtimit. Pacientit të 30-të iu deshën disa ditë më shumë që të shërohej.

EXO-CD24, i cili vepron drejtpërdrejt në mushkëri dhe pa efekte anësore, lufton të ashtuquajturën "stuhi citokine", dmth reagimin imunitar potencialisht të rrezikshëm të trupit ndaj infeksionit. Stuhia e citokinës mendohet të jetë përgjegjëse për përkeqësimin e shpejtë të shumë pacientëve me Covid-19 të cilët përfundojnë duke humbur jetën.

Ilaçet e thithura përdor ekzoplanetë, domethënë "çanta" të vogla që mbajnë materiale midis qelizave në mënyrë që proteina CD24 të arrijë në mushkëri. Kjo proteinë gjendet në sipërfaqen e qelizave dhe luan një rol të rëndësishëm në rregullimin e sistemit imunitar duke ndihmuar në ekuilibrimin dhe frenimin e stuhisë së citokinës.

Vlen të përmendet se fillimisht EXO-CD24 u zhvillua nga Dr. Nadir Arber si një trajtim për kancerin e vezoreve. Roli kryesor i proteinës CD24 në shumë gjendje inflamatore, të tilla si kanceri dhe trauma, ka bërë që profesori të mendojë ta përdorë atë edhe kundër Covid-19.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore