Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

‘I gjithë sistemi është i shkatërruar e i kalbur’/ Jeta brenda industrisë së mishit në Evropë

‘I gjithë sistemi është i shkatërruar e i

Çdo pëllëmbë e trupit të Margot është e lënduar nga puna e palodhur. Duart e saj të gjakosura nga flluskat që shpërthyen ndërsa ajo tërhiqte në mënyrë të përsëritur kockat, por ajo do të priste derisa të kthehej në shtëpi për të sterilizuar plagët e saj me amoniak. "Nëse nuk e keni bërë mirë punën tuaj, do të vazhdonit ta bënit akoma - atyre nuk u intereson nëse duart tuaja janë të mbushura me gjak," thotë ajo.

Kjo nuk ishte jeta që imagjinonte Margot* kur ajo la punën e saj në një fabrikë rrobash pranë fshatit të saj në Rumani në kërkim të perspektivave më të mira për familjen e saj të re në Evropën Perëndimore. Ajo mendoi se kushtet e punës në Hollandë - ku punoi për tre vjet në një fabrikë mishi - do të ishin shumë më të favorshme sesa në vendin e saj. "Nuk e prisja që të ishte kaq e tmerrshme."

Jeta si punëtore mishi mund të jetë brutalisht e vështirë. Por Margot shpejt kuptoi se kishte dy lloje punëtorësh: punonjës, të cilët ajo thotë se ishin kryesisht holandezë; dhe punëtorë të pasigurt, kryesisht emigrantë si ajo, të cilët duhej të punonin më shumë dhe më shpejt, por fitonin më pak. "Ata që punësohen drejtpërdrejt nga kompania kanë më shumë të drejta, marrin punë më të relaksuar, dhe më pak orë," thotë ajo.

Industria e mishit në Evropë është një central elektrik shumë miliarda paund, duke punësuar rreth 1 milion njerëz. Por sindikatat vlerësojnë se mijëra punëtorë në disa vende janë punësuar në të zezë përmes nënkontraktorëve dhe agjencive, me disa që fitojnë 40% deri në 50% më pak se punonjësit e tjerë në të njëjtat fabrika.

Ekspertë të punës dhe punëtorë, si Margot, tregojnë se si industria në të gjithë Evropën-përfshirë Mbretërinë e Bashkuar-është mbështetur në punën e jashtme, me një sistem punësimi me dy nivele.

"I gjithë sistemi është vërtet i kalbur," thotë Nora Labo, një zyrtare sindikale në Irlandë e cila foli para parlamentit irlandez vitin e kaluar për fabrikat e mishit dhe "praktikat e paskrupullta" të disa agjencive. "Punëdhënësit shmangin çdo përgjegjësi ndaj punëtorëve të tyre."

Mish i lirë dhe shfrytëzim i punëtorëve

Industria e mishit në Evropë erdhi në fokus të mprehtë politik në vitin 2020 kur flitej për transmetimin e COVID. Punëtorët e pasigurt ishin veçanërisht të prekshëm, pasi shumë thonë se nuk kishin pagë të mirë dhe kishin frikë për punën e tyre nëse nuk mund të punonin për shkak të sëmundjes.

Për më tepër, akomodimi nën standard - shpesh kushte të vështira, të këqija -e bëri distancimin shoqëror ose vetizolimin jashtëzakonisht sfidues. U raportua se disa kompani gjithashtu nuk kishin të dhënat e nevojshme për të qenë në gjendje të gjurmonin shpërthimin e virusit.

Shfrytëzimi i punonjësve është më i përhapur në industrinë evropiane të mishit sesa kudo tjetër në botën e zhvilluar.

Sindikatat po bëjnë thirrje për një ndalim të menjëhershëm në mbarë Evropën për shfrytëzimin e punëtorëve në fabrikat e mishit. 

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore