Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

I dha shpresë njerëzve, BE nuk aprovon vaksinën e Bionteca dhe Pfizer kundër Covid 19

I dha shpresë njerëzve, BE nuk aprovon vaksinën e Bionteca dhe

Agjencia Evropiane e Barnave refuzoi kërkesën e ndërmarrjes farmaceutike gjermane "Biontek" dhe partnerit amerikan "Pfizer" për aprovimin me kusht të vaksinës kundër Covid 19.

Siç bën të ditur Financial Times, Agjencia Evropiane e Barnave do të japë mendimin e saj për këtë vaksinë në takimin më 29 dhjetor dhe pas kësaj, mendimi do t'u përcillet vendeve anëtare të Bashkimit Europian.

Kjo potencialisht vonon shpërndarjen e vaksinave në BE deri në fillim të vitit të ardhshëm. Vlerësimi i vaksinës së rivalit "Moderna" është shtyrë për 12 janar 2021.

Ministri gjerman i Shëndetësisë Jens Spahn më parë njoftoi se vaksinimi në atë vend mund të fillojë para fundit të këtij viti. Sidoqoftë, pas kërkesës së refuzuar, ai i ridrejtoi parashikimet në fillim të vitit të ardhshëm.

"Unë mendoj se ne mund të fillojmë vaksinimin më së voni në janar," tha ai. Vaksina nuk do të jetë në dispozicion për popullatën e gjerë deri në fillim të verës.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore