Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Gjermania hoqi kufizimet për shqiptarët, ambasada jep njoftimin e rëndësishëm për udhëtarët: Kujdes ju duhet...

Gjermania hoqi kufizimet për shqiptarët, ambasada jep njoftimin e

Gjermania ka hapur kufijtë pr shqiptarët. Duke nisur nga 20 qershori, shtetas shqiptarë lejohen të udhëtojë drejt qyteteve gjermane pa qenë nevoja të justifikojnë shkakun. Ndërkohë ambasada gjermane ka theksuar se duhet të kihet kujdes në disa raste.

"Duke filluar nga e diela, më 20 qershor, shtetasit nga Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut do të lejohen të hyjnë sërish në Gjermani pa qenë nevoja të justifikojnë shkakun e udhëtimit. Ambasada gjermane në Tiranë  njofton se udhëtimi për në Gjermani i personave rezidentë në Shqipëri, lejohet përsëri për të gjitha qëllimet e udhëtimit. Për udhëtimet hyrëse me rrugë ajrore është e domosdoshme një dëshmi e testit, një dokument që provon shërimin apo vaksinimin", thuhet në një lajmërimin e ambasadës.

Udhëzime të tjera:

1. Vizat kombëtare (për qëndrim afatgjatë; viza D)
Kufizimet ekzistuese të hyrjes dhe kufizimet e daljes lokale mund të nënkuptojnë se nuk ishte e mundur të përdorej viza kombëtare e lëshuar nga Ambasada e Tiranës përpara se kufizimet e hyrjes të hynin në fuqi në 17 Mars, 2020 brenda fushës së periudhës së vlefshmërisë.Meqenëse hyrja tani është e mundur përsëri për disa kategori vizash, një vizë e re kombëtare mund të lëshohet me kërkesë në një procedurë të thjeshtuar. Parakushti është që vetëm data e udhëtimit të ketë ndryshuar, por jo qëllimi ose vendi i qëndrimit.

2. Rregulloret e karantinës dhe testet Covid-19
Përhapja e COVID-19 vazhdon të çojë në kufizime në fluturimet ajrore ndërkombëtar dhe udhëtimin dhe dëmtimin e jetës publike. Rreziku që nuk do të jeni më në gjendje të bëni udhëtimin tuaj të hyrjes, tranzitit ose kthimit për shkak të kufizimeve në rritje është i lartë në shumë destinacione.Për shkak të situatës pozitive epidemiologjike, Shqipëria nuk është më një zonë rreziku për Covid-19 nga e diela, 9 maj, nga një perspektivë gjermane. Instituti Robert Koch (RKI) e ka përshtatur këtë në faqen e saj të internetit.

3.Për ata që vijnë nga Shqipëria, kjo vetëm ua bën më të lehtë formalitetet e hyrjes. Nuk ka asnjë detyrim testimi (përveç kur hyni me aeroplan), regjistrimi dixhital i hyrjes dhe karantina e detyrueshme. Për udhëtarët që arrijnë në Gjermani me aeroplan, ekziston ende një detyrim për të provuar para nisjes (testi PCR jo më i vjetër se 72 orë para nisjes ose testi i antigjenit jo më i vjetër se 48 orë para nisjes). Personat e vaksinuar plotësisht që janë vaksinuar me një nga vaksinat e listuara në https://www.pei.de/impfstoffe/covid-19, ose gjenezë (të paktën 28 ??ditë nga shërimi, maksimumi gjashtë muaj nga mbijetesa e infeksionit) të cilët kanë një provë përkatëse të vaksinimit ose rikuperimit të tanishëm në gjermanisht, anglisht, frëngjisht, italisht ose spanjisht në formë të mishëruar ose dixhitale, nuk kanë nevojë të paraqesin një test negativ edhe kur hyjnë në Gjermani nga Shqipëria me aeroplan.

Postimi nga ambasada

Heqja e kufizimeve të udhëtimeve hyrëse nga Shqipëria në Gjermani ???

Qeveria Federale ka hequr të gjitha kufizimet e udhëtimeve hyrëse për personat rezidentë në Shqipëri me efekt që nga dita e dielë, 20 qershor, ora 0:00 CET. Që nga kjo datë, udhëtimi për në Gjermani i personave rezidentë në Shqipëri, lejohet përsëri për të gjitha qëllimet e udhëtimit. Për udhëtimet hyrëse me rrugë ajrore ??, është e domosdoshme një dëshmi e testit, një dokument që provon shërimin apo vaksinimin. ?? Ju mund të gjeni më shumë informacione dhe linqe në faqen tonë të internetit: https://tirana.diplo.de/al-de/aktuelles/-/2365220

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore