Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Gjendet një infeksion i rrallë te pacientët e shëruar nga COVID, ja për çfarë bëhet fjalë

Gjendet një infeksion i rrallë te pacientët e shëruar nga

Një infeksion fungal që imiton tuberkulozin kurrizor u gjet tek pacientët e shëruar nga Covidi.

Një pacient 66-vjeçar u zbulua me ethe të moderuar dhe siklet të fortë në pjesën e poshtme të shpinës një muaj pasi u shërua nga COVID-19, duke treguar ekzistencën e këtij infeksioni fungal. Pacienti fillimisht u trajtua me relaksues të muskujve dhe ilaçe anti-inflamatore jo-steroide, por nuk pati asnjë përmirësim.

Spondylodiscitis u zbulua pasi një skanim i rezonancës magnetike (MRI), ku u panë dëmtime të gjera të kockave të lidhura me infeksionin në zbrazëtitë e diskut kurrizor. Sëmundja kërpudhore invazive, e njohur në mjekësi si osteomieliti aspergillus, ka qenë e vështirë të identifikohet pasi imiton tuberkulozën kurrizore (TB). Ky lloj i kërpudhave është gjetur në zgavrat e gojës të njerëzve pa COVID, si dhe në mushkëri në raste të rralla, sipas Helthsite.

Eksperti i sëmundjeve infektive Parikarishit Prayag i spitalit Mangeshkar informoi se osteomieliti kurrizor i shkaktuar nga speciet kërpudhore aspergillus është diagnostikuar në katër pacientë në tre muaj. Më parë, nuk është përshkruar asnjë rast i osteomielitit vertebral në pacientët pas COVID-it në Indi, shtoi ai.

Të katër kishin Covid të rëndë dhe u trajtuan me steroid për t’i ndihmuar ata të kapërcejnë simptomat e lidhura me Covid siç janë pneumonia dhe vështirësi të tjera. Përdorimi afatgjatë i kortikosteroideve, sipas ekspertit, mund të rrisë rrezikun e infeksioneve oportuniste, në varësi të sëmundjes themelore që trajtohet dhe ilaçeve të tjera që përdoren.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore