Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Gati ilaçi i ri anti Covid, kompania kërkon autorizimin për arritjen e madhe

Gati ilaçi i ri anti Covid, kompania kërkon autorizimin për

Kompania amerikane Merck tha të hënën se i kërkoi Administratës së Ushqimit dhe Barnave të autorizonte përdorimin urgjent të pilulës së saj eksperimentale antivirale për të trajtuar Covid-19  për rastet e lehta deri në të mesme tek të rriturit.

Kërkesa e prodhuesit të ilaçit në SHBA erdhi pasi të dhënat e provës klinike të fazës së tretë të lëshuar më 1 tetor treguan se ilaçi - i njohur si molnupiravir - uli shanset që pacientët e sapo diagnostikuar me Covid që të shtroheshin në spital me rreth 50%.

Ilaçi funksionon duke penguar përsëritjen e virusit brenda trupit. Ndryshe nga ilaçi Remdesivir, që është intravenoz të Gilead Sciences, Molnupiravir i Merck mund të merret me gojë. Nëse miratohet nga rregullatorët amerikanë, do të ishte pilula e parë për të trajtuar Covid, një përparim potencialisht që do të ndryshonte betejën në luftën kundër virusit, i cili po vret mesatarisht më shumë se 1,600 amerikanë në ditë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore