Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Fier, shtohen rastet e të helmuarve nga pickimi i gjarpërinjve, shkak temperaturat e larta

Fier, shtohen rastet e të helmuarve nga pickimi i gjarpërinjve, shkak

Rritja e temperaturave ka shtuar ndjeshëm edhe rastet e pickimeve nga insektet dhe zvarraniket helmues.

Vetem gjate javës se fundit ne spitalin Rajonal ne Fier janë paraqitur 10 raste nga pickimi i merimangës dhe 5 raste nga kafshimi i gjarprit dhe neperkes nga zonat e Cakranit, Mallakastër dhe Roskovecit.

Fermerët ne ketë periudhe janë te ekspozuar per shkak te punëve ne bujqësi. Megjithë rastet serioze, te gjithë personat e pickuar nga merimanga dhe zvarraniket i kane shpëtuar rrezikut nga vdekja.

Sipas mjekut toksikolog ne ketë periudhe helmi i zvarranikeve dhe insekteve është shume i përqendrua ndaj këshillon ata që punojnë në fushë të marrin masa mbrojtëse.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore