Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Çfarë do ndodh nëse Covid shfaqet në shkollë? Tomini: Do izolohet klasa dhe nëse ka shpërthim, e gjithë shkolla

Çfarë do ndodh nëse Covid shfaqet në shkollë? Tomini:

Nxënësit do të kthehen në shkolla në 14 shtator, por risku për të transmetuar koronavirusin nga shtëpia në klasë do të rritet edhe pse mësimi do të zhvillohet me maska dhe duke ruajtur distancat.

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Eugena Tomini, është shprehur se ka një risk të shtuar. “Përsa i përket grupmoshës e cila nuk është e ndërgjegjësuar përsa i përket kushteve higjienike. Kemi klasën e parë deri në klasën e pestë që kemi rekomandim për mbajtjen e maskës dhe klasën mbi të pestën që është e detyrueshme maska. Përsa kohë Covid 19 është përhapur kudo edhe në shkolla ai do të futet”, ka thënë ajo.

Por cilët do të jenë skenarët e mundshëm nëse do të kemi nxënës të infektuar brenda një klase apo edhe mësues?

“Sigurisht që hetimi i kësaj klase, e këtij nxënësi, në varësi të kontakteve që ka pasur vendos se cilët persona apo fëmijë do të jenë në izolim dhe cilët jo”, u shpreh Tomini.

Ndërkohë po diskutohet nëse do te testohen te gjithë mësuesit para fillimit të vitit shkollor. /Top Channel/

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore