Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Çezariane apo lindje natyrale? Mjekët obstetër gjinekologë këshillojnë zgjidhjen më të mirë

Çezariane apo lindje natyrale? Mjekët obstetër gjinekologë

Është kthyer në trend tanimë që vajzat e reja kur mbeten shtatzënë kërkojnë të bëjnë lindje çezariane, ndërkohë që mjekët obstetër gjinekologë këshillojnë lindje natyrale.

“Ne jemi diku te 38 % përfshirë edhe ndërhyrjet për tumore fbrioma apo te tjera”, thotë mjeku.

Lindjet çezariane bartin riksun e tyre pasi çdo ndërhyrje kirurgjikale ka një risk.

“Organizata Botërore e Shëndetësisë i ka bërë të qarta risqet. Por sa më mirë të respektohen protokollet mjekësore, aq më pak komplikacione ka”.

Me rritjen e lindjeve cezariane janë shtuar edhe nevojat për gjak, i cili  kërkohet gjatë çdo ndërhyrje kirurgjikale.

Për të vlerësuar risqet peritonale gjatë ndërhyrjeve kirurgjikale mjekë obstetër gjinekologë kanë shkëmbyer eksperiencat ndërmjet tyre, duke prezantuar raste pa komplikacione dhe të suksesshme./ Top Channel

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore