Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

EMA miratoi dozën e tretë të Pfizer/ Por çfarë do ndodhë me shqiptarët që kanë marrë vaksinën kineze? Flet zv/ministrja

EMA miratoi dozën e tretë të Pfizer/ Por çfarë do

Pasi EMA aprovoi përdorimin e një doze të tretë të vaksinës Pfizer tek personat mbi 18 vjeç që kanë imunitet të dobët, sot në Zona Zero në Top News, foli zv/ministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini tregoi se çfarë do të ndodhë në Shqipëri.

Ajo tha se të gjithë grupet e riskut, ku futen personat me imunitet të dobësuar, do të bëjnë një dozë të tretë, por për momentin është dhënë leja vetëm për vaksinën Pfizer e Moderna.

“Ata që kanë një imunitet të dobësuar, që kanë sëmundje bashkëshoqëruese dhe që rrezikojnë më shumë nëse s’marrin një dozë të tretë. Pra një dozë e tretë do i rriste imunitetin. EMA ka miratuar për vaksinën Pfizer dhe Moderna. Vlerësohen grupet me imunitet të kompromentuar,” tha TOmini..

Çfarë do ndodhë me ne në Shqipëri ku një pjesë e madhe janë vaksinuar me vaksinën kineze?

Është e rëndësishme të kemi një stok të vaksinave, dhe qeveria shqiptare i ka bërë të gjitha përpjekjet që të kemi 3 milionë vaksina brenda 2021. Oferta kundrejt kërkesës aktualisht është më e madhe. Rekomandimi që japin ekspertët më të mirë në vend shkon për grupet e riskut. Rekomandimi i EMA-s është për Pfzier dhe për Moderna. Janë ekspertët ata që do të thonë nëse do të bëhet një dozë e tretë për ata që kanë bërë vaksinën kineze SINOVAC.

Kur mund të ketë një vendim nga komiteti i vaksinimit për dozën e tretë në Shqipëri?

Takimet mes ekspertëve janë dinamike dhe në varësi të situatës do të merret një vendim. Situata përvijon me një trend rritës por i qëndrueshëm prej javësh. Situata në spitale reflektohet me 185 individë të shtruar, dhe 35 prej tyre kanë kërkuar terapi intensive. Rastet e lehta menaxhohen nga mjeku i familjes. Pacientët që shtrohen kërkojnë trajtim të specializuar. Nuk duhet të neglizhojmë masat.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore