Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Eksperti jep alarmin: Nëse nuk zbardhim Covid-19, së shpejti do të kemi Covid-32

Eksperti jep alarmin: Nëse nuk zbardhim Covid-19, së shpejti do

Një hetim i plotë mbi origjinën e COVID-19 në Kinë është "absolutisht fondamental" për të parandaluar pandemitë në të ardhmen - dhe për të shmangur "COVID-32", paralajmëroi një ekspert të Dielën.

“Do të ketë COVID-26 dhe COVID-32 nëse nuk e kuptojmë plotësisht origjinën e COVID-19. Kjo është absolutisht kritike”, tha Dr. Peter Hotez, dekan i Shkollës Kombëtare të Mjekësisë Tropikale në Kolegjin e Mjekësisë Baylor, i tha NBC's "Takim me Shtypin".

Debate të shumta janë hapur në lidhje me origjinën e Covid, nëse virusi vdekjeprurës u krijua në një laborator në Wuhan të Kinës apo ka qenë i shfaqur më parë te kafshët.

Kina nga ana e saj e ka mohuar një gjë të tillë, që origjina e virusit është nga laboratorët, ndërsa ka akuzuar SHBA-të për komplot.

Eksperti Hotez tha se ai beson se SHBA duhet të bëjë më shumë sesa të fillojë një hetim të inteligjencës në teoritë se virusi u shfaq natyrshëm nga kafshët ose u arratis nga një laborator në Wuhan, Kinë.

"Unë personalisht jam i mendimit që ne kemi shtyrë inteligjencën aq sa kemi mundësi", tha Hotez, duke thënë se SHB.-të duhet të dërgojnë ekspertë në vendin, epiqendrën e origjinës të pandemisë në Wuhan.

NewYorkPost shkruan se ai paralajmëroi se pa “hyrje të plotë”, origjina nuk mund të zbulohet kurrë.

“Unë mendoj se ju me të vërtetë duhet të keni një analizë të hollësishme në lidhje me popullatat e lakuriqëve të natës  të gjitha kafshët dhe njerëzit e mundshëm të rezervuarit  dhe pa atë, do të jetë me të vërtetë e vështirë për ta përpunuar këtë”, tha ai.

Ai shtoi se “Unë mendoj se duhet t'i bëjmë një presion të madh Kinës, përfshirë sanksionet e mundshme për të lejuar një ekip të epidemiologëve dhe virologëve të shquar në Kinë me qasje të pakufizuar në kafshë, njerëz, në mostra [dhe] laborator", tha Hotez.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore