Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Eksperti: Deri në pranverë, Covid mund të jetë si ftohja e zakonshme

Eksperti: Deri në pranverë, Covid mund të jetë si ftohja e

Covid-19 mund të ngjajë me ftohjen e zakonshme deri në pranverën e vitit të ardhshëm, pasi imuniteti i njerëzve ndaj virusit rritet nga vaksinat dhe ekspozimi.

Kështu pretendon prof Sir John Bell, i cili ishte pjesë e ekipit që krijoi vaksinën Oxford-AstraZeneca. Ai thotë se bota do të jetë më mirë sapo të kalojë dimri.

Deklarata e tij vjen, pasi Sarah Gilbert, e cila krijoi vaksinën e Oksfordit, tha se Covid ka të ngjarë të bëhet si koronaviruset e tjerë sezonalë që shkaktojnë ftohjet e zakonshme, pasi imuniteti në popullatë rritet dhe virusi evoluon.

"Nëse shikoni trajektoren në të cilën jemi, ne jemi shumë më mirë sesa ishim gjashtë muaj më pare”, tha Bell.

" Nëse shikoni vdekjet nga Covid, ata kanë tendencë të jenë njerëz shumë të moshuar dhe nuk është plotësisht e qartë se ishte Covid që shkaktoi të gjitha ato vdekje”, shton më tej ai./ BBC - Gazeta SHQIP

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore