Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

E rrallë/ Foshnja lind me antitrupa koronavirus

E rrallë/ Foshnja lind me antitrupa koronavirus

Një grua nga Singapori, e cila ishte infektuar me Covid-19 në Mars kur ishte shtatzënë, ka lindur një fëmijë me antitrupa kundër virusit, duke ofruar një të dhënë të re nëse infeksioni mund të transferohet nga nëna tek fëmija.

Foshnja lindi këtë muaj pa Covid-19, por me antitrupa të virusit, njoftoi Reuters, duke cituar një histori në gazetën Straits Times. "Mjeku im dyshon se unë i kam transferuar antitrupat e mia COVID-19 tek foshnja gjatë shtatzënisë sime," i tha gazeta Celine Ng-Chan.

Ng-Chan kishte qenë lehtësisht i sëmurë nga sëmundja dhe doli nga spitali pas dy javësh e gjysmë, shkruan Straits Times. Ng-Chan dhe Spitali Universitar Kombëtar (NUH), ku ajo lindi, nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesës për koment.

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se nuk dihet ende nëse një grua shtatzënë me Covid-19 mund ta kalojë virusin tek fetusi ose foshnja e saj gjatë shtatzënisë ose lindjes.

Deri më sot, virusi aktiv nuk është gjetur në mostrat e lëngjeve përreth foshnjës në mitër ose në qumështin e gjirit.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore