Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Doza e parë e vaksinës Covid: Çfarë mund të bëni pas injektimit?

Doza e parë e vaksinës Covid: Çfarë mund të bëni

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shënuar të shtunën numrin më të lartë të vaksinave ditore Covid-19, me 4 milionë. Ky rekord u vendos pasi vaksinimet janë rritur në mënyrë të  vazhdueshme gjatë javëve të fundit, duke e çuar mesataren ditore në më shumë se 3 milionë.

Kjo do të thotë se shumë njerëz në SHBA marrin çdo ditë një dozë të vaksinës Covid-19. Për shumicën, që do të marrë vaksinën Pfizer-BioNTech ose Moderna, është vetëm doza e parë; në tre deri në katër javë, ata do të kthehen për dozën e dytë.

Por a është i mbrojtur një person vetëm pas bërjes së dozës së parë?

Vetëm nëse vaksina do të ishte një dozë si Johnson & Johnson. Për dy vaksinat e tjera të disponueshme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, është thelbësore që njerëzit të marrin të dyja dozat, shprehën ekspertët.

Njerëzit që janë vaksinuar pjesërisht nuk duhet të ndryshojnë sjelljen e tyre, tha Dr. Paul Offit, drejtor i Qendrës së Edukimit të Vaksinave në Spitalin e Fëmijëve të Filadelfias. Ai është anëtar i komitetit këshillues të vaksinave të Administratës së Ushqimit dhe Barnave.

Në vend të kësaj, ata duhet të ulen ngushtë derisa të kenë përfunduar serinë e tyre të vaksinimit.

“Thjesht më frikëson që ne, në çdo kuptim, kemi vendosur nocionin se [Pfizer dhe Moderna] janë diçka tjetër përveç një vaksine me dy doza", tha Offit.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve raportuan javën e kaluar se dozat e para të vaksinave Pfizer dhe Moderna ishin 80 për qind të efektshme në parandalimin e infeksionit. Mbrojta e dozës së parë u mat dy javë pas injektimit dhe para dozës së dytë.

Eksperti kryesor i sëmundjes efektive, Anthony Fauci, tha të hënën se “doza e parë mbron 80 për qind” dhe ngriti pyetjen: “Sa zgjat ajo mbrojtje?”.

“Arsyeja më e mirë për të pritur dozën e dytë, është nëse dëshironi që të merrni imunitet të qëndrueshëm”, ka thënë Offit.

Kërkimet nga Pfizer, të lëshuara javën e kaluar, treguan se mbrojtja zgjati të paktën gjashtë muaj te njerëzit që morën të dyja dozat e vaksinës.

"Marrja e dozës së dytë do të jetë me të vërtetë e rëndësishme për mbrojtjen e qëndrueshme", tha Dr. Peter Hotez, bashkë-drejtor i Qendrës për Zhvillimin e Vaksinave në Spitalin e Fëmijëve të Teksasit dhe dekan i Shkollës Kombëtare të Mjekësisë Tropikale në Kolegjin e Mjekësisë Baylor.

Për më tepër, dy doza të vaksinës Pfizer - jo një - duket se mbrojnë nga variante të caktuara të koronavirusit, duke përfshirë variantin që u zbulua për herë të parë në Afrikën e Jugut, tha Pfizer javën e kaluar.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore