Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Dëmet në sistemin nervor, pse na ikën ndjesia e shijeve kur prekemi nga Covid

Dëmet në sistemin nervor, pse na ikën ndjesia e shijeve kur

Viruset e ARN, një familje, së cilës i përket edhe koronavirusi i ri përgjegjës për pandeminë aktuale, janë në gjendje të infektojnë organe dhe sisteme të ndryshme nga sistemi i frymëmarrjes  siç është sistemi nervor.

 Ekzistojnë disa të dhëna paraprake që tregojnë sulmin e virusit COVID-19 në sistemin nervor qendror: infeksioni duket se përcakton një rënie në perceptimin e aromave dhe aromave.

Prof. Vincenzo Silani, Profesor i Neurologjisë dhe Drejtor i Shkollës së Specializimit në Neurologji në Universitetin e Milano, Drejtor i Njësisë Operative të Neurologjisë dhe Njësia e goditjes Aksologji thotë se simptomat  neurologjike tek pacientët me Covid janë: hipo-ageusia, d.m.th aftësia e zvogëluar për të perceptuar aromat; hiposmia, perceptimi i kufizuar ose i munguar i aromave; nevralgjia ose hipoestezia; hipostenia flakidale; myalgjia; dhimbja e kokës; marramendja; shqetësimet në gjendjen e vetëdijes; ataksia, domëthënë vështirësia në kryerjen e lëvizjeve vullnetare; çrregullime të rënda neurologjike si goditje në tru, konfiskime, delirium, gjendje kome, meningoencefalit.

Këto janë simptoma që fillimisht konsiderohen sekondare ndaj atyre më "urgjente" që lidhen me traktin respirator, por që sot, për fat të mirë edhe falë përparimit të studimeve dhe zbulimeve mbi funksionimin e koronavirusit të ri, po marrin vëmendje gjithnjë e më të mëdha.

Ndër simptomat e raportuara, hiposmia - domethënë aftësia e zvogëluar ose e mungesës së nuhatjes - sugjeron tek specialistët që koronavirusi, përmes hundës, mund të arrijë dhe infektojë sistemin nervor qendror në rajone kritike të rregullimit të sistemit autonom, si dhe atë respiratore. 

 "Perceptimi i nuhatjes udhëton nëpër receptorë specifikë brenda zgavrës së hundës të vendosura në qeliza specifike: nga këtu fillon një rrugë nervore që arrin llambën e nuhatjes, dhe më pas shkon në zona të ndryshme të trurit, ku ndodhen qendra të ndryshme rregullatore, duke përfshirë ato të frymës. Aksesi i virusit mund të ndodhë, në këtë rast, në mënyra që nuk janë përcaktuar ende mirë (po flasim për një transport aksonal retrograde, në praktikë një lloj "ngjitje" përgjatë qelizave nervore) drejt këtyre zonave ".

Në fakt, tashmë gjatë epidemisë SARS, ka pasur raportime për çrregullime të sjelljes dhe gjendjes shpirtërore, të cilat mund të lidhen me këtë rrugë drejt sistemit nervor. Gjithashtu duhet të konsiderohet se ACE2, receptori i pranishëm në trupin e njeriut i ndjeshëm ndaj koronavirusit, i shprehur në të gjithë pemën e frymëmarrjes dhe thelbësore për rolin që luan gjithashtu në kontrollin e presionit të gjakut, është theksuar gjithashtu në tru, në zonat e përfshira. në rregullimin e sistemit nervor autonom dhe frymëmarrjes.

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore