Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Del dokumenti/ Varianti Delta përhapet si lia e dhenve, SHBA: Edhe ata që kanë bërë 2 dozat vaksinash me maska

Del dokumenti/ Varianti Delta përhapet si lia e dhenve, SHBA: Edhe ata

Qendrat për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) në Shtetet e Bashkuara, kanë thënë se varianti Delta i koronavirusit përhapet me aq lehtësi sa lia e dhenve, e njohur edhe si lija e ujit, dhe se mund të shkaktojë sëmurje të rëndë, ka raportuar e përditshmja amerikane, Neë York Times, duke cituar një dokument të brendshëm të CDC-së.

Një dokument i kësaj qendre është publikuar nga ana e mediave amerikane. Drejtori i CDC, Dr. Rochelle ëalensky konfirmoi vërtetësinë e dokumentit, i cili u raportua për herë të parë nga The ëashington Post.

"Unë mendoj se njerëzit duhet të kuptojnë se ne nuk po japim alarm fals. Kjo është serioze," tha ajo për CNN.

Ajo tha të martën CDC po rekomandonte që edhe njerëzit e vaksinuar plotësisht të mbajnë maska në ambiente të mbyllura në vendet ku transmetimi i virusit është i qëndrueshëm ose i lartë.

Ky variant është thënë se ka më shumë mundësi të shmangë mbrojtjen e krijuar nga vaksinat, duke shtuar se vendimi për rikthim të masës për vendosje të maskës, është bazuar në këtë dokument.

Megjithatë, të dhënat e CDC-së tregojnë se vaksinat janë shumë efektive në parandalim të sëmudjes serioze, shtrirjes në spital, dhe vdekjeve, është thënë në raport, duke cituar ekspertët.

Hulumtimi i ri tregon se personat e infektuar me variantin Delta, kanë një sasi të madhe të virusit në hundë dhe fyt, ka thënë udhëheqësja e CDC-së, Rochelle ëalensky për Neë York Times.

Prezantimi gjithashtu citon tre raporte që tregojnë se varianti Delta - i njohur fillimisht si B.1.617.2 - mund të shkaktojë sëmundje më të rënda. CDC, këshillon dokumenti, duhet të "pranojë se lufta ka ndryshuar". Ai rekomandon detyrimin e vaksinimit dhe kërkesat universale të maskave.

Virusi është një herë kundër rritjes në të gjithë SHBA - veçanërisht në zonat ku më pak njerëz janë të vaksinuar.

Varianti Delta përhapet më lehtë sesa viruset që transmetojnë viruset MERS, SARS, Ebola, gripin sezonal dhe linë e dhenve, ka thënë raporti. Hapi i parë për agjencinë është që të “kuptojë se lufta ka ndryshuar”, është cituar të jetë thënë në dokument.

CDC pritet të bëjë publike më shumë të dhëna ndaj këtij varianti të premten, ka thënë Neë York Times.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore