Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Debat në Zvicër, mjekët iu kërkojnë të moshuarve të shprehin dëshirat e fundit

Debat në Zvicër, mjekët iu kërkojnë të moshuarve

Mjekët zviceranë u kanë kërkuar atyre që janë më të prekshëm nga ndërlikimet Covid-19 të regjistrojnë paraprakisht dëshirat e tyre për t'u kujdesur deri në fund të jetës për të ndihmuar në lehtësimin e presionit mbi njësitë e kujdesit intensiv.

Ky reagim i mjekëve zvicerianë që kryesisht iu adresohej personave të moshës së tretë shkaktoi reagime të forta nga ana e shoqatave për mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe të moshuarit.

Sipas Reuters, Pro Senectute Schëeiz, një organizatë për të moshuarit, tha se thirrja e mjekëve ishte e parakohshme dhe e tepruar, por mjekët këmbëngulin se dekrete të tilla për pacientët janë të domosdoshme në realitetin zemërues të kujdesit për pacientët kritikë gjatë kësaj pandemie.

Ndërsa sistemet shëndetësore përballen me nivele të larta infeksioni, profesionistët mjekësorë që punojnë me burime të kufizuara dhe hapësirë të kufizuar në ICU nganjëherë mund të përballen me dilema të vështira dhe me çështjet etike rreth trajtimit të pacientëve me Covid-19 dhe këto kanë sjellë një rishikim nga ana e qeverisë në Britani dhe një luftë gjyqësore në Gjermani.

Duke paralajmëruar që Zvicra po pakëson shtretërit e kujdesit intensiv, Shoqëria Zvicerane për Mjekësinë e Kujdesit Intensiv (SGI) thirri këtë javë "veçanërisht të rrezikuar", duke përfshirë njerëz mbi 60 vjeç, ose me gjendje shëndetësore si sëmundje të zemrës dhe diabet, për të thënë dëshirat e tyre në letër në rast se duhet të ndodhë më e keqja.

"Kjo do të mbështesë të afërmit tuaj, por edhe ekipet në ICU, pasi ata marrin vendime në mënyrë që trajtimi të bëhet në mënyrën më të mirë të mundshme në përputhje me dëshirat individuale të pacientit," tha SGI në një deklaratë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore