Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

COVID po nxit mutacionin e një tjetër virusi të rrezikshëm, shkencëtarët: Mund të bëhet i patrajtueshëm

COVID po nxit mutacionin e një tjetër virusi të rrezikshëm,

Infeksionet e gonorresë janë në rritje, pasi virusi po bëhet më infektiv dhe më reziston ndaj ilaçeve, gjatë “stuhisë” së koronavirusit.

Shkencëtarët paralajmërojnë se kjo sëmundje mund të bëhet edhe e patrajtueshme.

 Mjekët e Organiztaës Botërore të Shëndetit, paralajmëruan se Gonorrea mund të bëhet edhe më rezistent ndaj antibiotikëve, pas përdorimit të tepërt të tyre gjatë pandemisë, që po nxit mutacionin e saj.

Sipas tyre, një prej viruseve më të vjetër në botë, po i jepet një mjedis ideal për të “lulëzuar”, ndërsa bota vijon të luftojë me koronavirusin.

Ka më shumë se 90 milion rastesh me Gonorre në të gjithë botën ën vit, ndërsa ky numër po rritet me 17%.

Edhe pse OBSH raporton se shumica e rasteve janë në rajonin Afrikan, bota perëndimore po sheh një rritje të rasteve me një ritëm alarmant.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore