Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

COVID përkeqësoi sëmundjet e kokës/ 300 ndërhyrje në vit në QSUT për tumore

COVID përkeqësoi sëmundjet e kokës/ 300 ndërhyrje

Mosdiagnostikimi në kohë ka bërë që sëmundjet neurokirurgjikale siç janë tumoret në kokë të agravohen. Në një vit kryhen 300 ndërhyrje kirurgjikale tumorale në kokë vetëm në shërbimin e neurokirurgjisë në QSUT.

Sëmundjet tumorale në pjesën më të madhe kanë lidhje me gjenet familjare pra trashëgohen, por faktor tjetër që lidhet me shkakun e tyre janë ekspozimi ndaj rrezatimeve radioaktive, apo dhe substanca të tjera toksike. Por si nisin sëmundjet tumorale dhe cilat janë simptomat që duhet të çojnë pacientin tek mjeku?

Për herë të parë specializantë të rinj nga vende të Europës janë mbledhur në Tiranë për t’u njohur me teknikat më të fundit të ndërhyrjeve neurokirurgjikale./Top Channel

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore