Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

COVID/ Ja cili është ndryshimi mes maskave dhe cila ofron mbrojtjen më të mirë

COVID/ Ja cili është ndryshimi mes maskave dhe cila ofron mbrojtjen

Ajo çfarë dëgjohet më së shumti, që kur koronavirusi ‘pushtoi’ botën, është fraza “vendos maskën”. E ndërsa në fillim ishte e vështirë të gjeje një maskë, tashmë secili prej nesh mund të zgjedhë mes një morie modelesh.

Por nga ndryshojnë ato nga njëra-tjetra? Sigurisht që te aftësia për të filtruar ajrin që ne thithim.

Ndër maskat më të njohura që përdoren tashmë, janë të ashtuquajturat N95 dhe KN95.

COVID/ Ja cili është ndryshimi mes maskave dhe cila ofron mbrojtjen

E para është standardi amerikan, ndërsa e dyta standardi kinez, por kur bëhet fjalë për filtrimin e ajrit, të dyja maskat janë shumë të ngjashme.

Megjithatë, ekspertët që i studiuan, veçuan si më të mirë maskën N95.

COVID/ Ja cili është ndryshimi mes maskave dhe cila ofron mbrojtjen

“Janë padyshim më të mira sepse vulosin fytyrën, por problemi është se vijnë me një rrip që vendoset rreth kokës dhe kjo mund të shkatërrojë skalpin tuaj”, thonë ekspertët.

Sipas tyre, shumë nga ndryshimet e tjera kryesore janë edhe preferenca personale për përshtatjen, llojin e rripit, ngjyrën dhe madhësinë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore