Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Covid e infektoi për herë të dytë, shënohet rasti i i parë në SHBA

Covid e infektoi për herë të dytë, shënohet rasti i i

Studiuesit për herë të parë kanë identifikuar një person në Shtetet e Bashkuara i cili u riinfektua sërish nga koronavirusi. Agjencia e lajmeve Reuters shkruan se kjo është faktuar sipas një studimi që ende nuk është rishikuar nga ekspertë të jashtëm.

Raporti, i botuar në internet, përshkruan një 25-vjeçar që jeton në Reno, nw Nevada tw SHBA-ve, i cili doli pozitiv për virusin në Prill pasi tregoi një sëmundje të lehtë. Ai u sëmur përsëri në fund të majit nga COVID-19, sëmundja e shkaktuar nga virusi zhvillua më rëndë.

Rastet e riinfektimit të janë përhapur edhe në vende të tjera të botës, duke ngritur pyetjen në lidhje me saktësinë e testimit. Në fillim të kësaj jave, studiuesit e Universitetit të Hong Kong-ut raportuan detaje të një burri 33-vjeçar që ishte shëruar në prill nga një rast i rëndë i COVID-19 dhe u diagnostikua katër muaj më vonë nga një lloj i ndryshëm i virusit.

Studiuesit në Universitetin e Nevada, Shkolla e Mjekësisë Reno dhe Laboratori i Shëndetit Publik i Shtetit në Nevada thanë që ata ishin në gjendje të tregonin përmes testimit të sofistikuar se virusi i lidhur me secilin shembull të infeksionit të njeriut Reno përfaqësonte shtame gjenetikisht të ndryshme.

Ata theksuan se riinfektimi nga virusi është ndoshta i rrallë, por thanë se gjetjet nënkuptojnë që ekspozimi fillestar ndaj virusit mund të mos sjellë imunitet të plotë për të gjithë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore