Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Covid-19/ Testimi për antitrupat, Intermedica i vetmi laborator që e ofron me metoda nga dy kompani të ndryshme

Covid-19/ Testimi për antitrupat, Intermedica i vetmi laborator që e

Laboratori Intermedica nis testimin për Antitrupat Anti SARS Cov-2  Totale (IgG+IgM). Këto analiza shërbejnë për të ditur nëse qytetarët e kanë kaluar, ose jo Covid-19.

Metoda e përdorur nga Intermedica është ECLIA dhe testimi kryhet me analizatorë automatik të Kompanisë Roche. Analiza i ka të përfshira të dyja fraksionet IgM dhe IgG.

Çmimi i analizës kushton 4000 lek për të dyja fraksionet. Për të gjitha rastet pozitive ose te dyshimta Laboratori Intermedica kryen konfirmimn e tyre, duke  analizuar antitrupat me një metode të dytë dhe kompani të dytë, me metodën ELISA, me analizator të Kompanisë Euroimmun.

Ky analizim konfirmon pozitivitetin direkt te IgG ose indirekt te IgM. Konfirmimi bëhet pa asnjë kosto shtesë. Pra, çmimi ngelet 4000 lek.

Laboratori Intermedica është i vetmi laborator në Shqipëri,që kryen konfirmimin e rezultatit me dy metoda të ndryshme dhe me dy kompani të ndryshme. Vlen te theksohet se Metoda ELISA dhe konkretisht e kompanisë EUROIMMUN, për analizimin e antitrupave AntiSARS CoV-2 eshte quajtur  “Golden Standard” dhe shpesh rezultatet e kompanisë Euroimmun shërbejnë dhe si rezultate krahasuese referente nga kompani te tjera për të marrë certifikatën nga FDA Amerikane.

Kush duhet ta kryejë testin serologjik

Ndryshe nga tamponi që ka disa kritere të caktuara, testi serologjik mund të kryhet nga një spektër më i gjerë i popullatës, pasi është matja në serumin e gjakut të nivelit të antitrupave.

Së pari janë personat që dyshojnë se e kanë kaluar sëmundjen e Covid-19 të cilët sugjerohet ta kryejnë këtë test.

Së dyti janë një kategori që kanë pasur një risk më të lartë për t’u prekur nga kjo sëmundje për shkak dhe të llojit të aktivitetit që angazhohen çdo ditë si për shembull: mjekët, personeli mjekësor, punonjësit e transportit publik, punonjësit e rendit, mësuesit dhe pedagogët, punonjësit e shërbimeve, pavarësisht nëse janë simptomatikë.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore