Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Covid-19, Gjermania dhe Franca përgatiten për valën e dytë, ja kur pritet

Covid-19, Gjermania dhe Franca përgatiten për valën e dytë,

Europa nuk do të gjejë qetësi nga koronavirusi. Një valë e dytë paralajmërohet nga mjekët dhe shkencëtarët për Gjermaninë dhe Francën, të cilët e përballuan disa fazën e parë të pandemisë së koronavirusit.

Agjencia e lajmeve Reuters, Reuters po raporton se një valë e dytë e epidemisë së koronavirusit ka "shumë të ngjarë" të godasë Francën në vjeshtë ose dimër, sipas organit më të lartë shkencor të qeverisë.

Paralajmërimi vjen pasi autoritetet kërkojnë të përmbajnë një rritje të çështjeve të reja gjatë dy javëve të fundit. Pas masave të rrepta të bllokimit, që ulën nivelet e infeksionit, shumë vende evropiane tani po shikojnë se numrat po rriten, si pasojë e lehtësimit të frenimit, për të provuar të kufizojnë dëmet ekonomike dhe përzierjen më të madhe sociale në sezonin e festave.

"Situata është e pasigurt dhe ne mund të çojmë në çdo moment një skenar që është më pak nën kontroll, si në Spanjë," tha komiteti shkencor francez në një deklaratë të botuar nga ministria e Shëndetësisë.

Vala e dytë e Covid pritet ta mbërthejë edhe Gjermaninë. "Ka shumë të ngjarë që ne të vjeshtës ose dimrit të përjetojmë një valë të dytë epidemike," tha Susanne Johna nga shoqata Marburger Bund në një intervistë për gazetën bavareze Augsburger Allgemeine të martën., duke shtuar se nëse njerëzit nuk do të respektonin rregullat e distancës sociale, nuk mund të përjashtonte një kthim të epidemisë menjëherë këtë verë’.

Paralajmërimi vjen pasi kreu i sindikatës gjermane të mjekëve tha se vendi tashmë po luftonte me një valë të dytë dhe rrezikoi të shkatërronte suksesin e saj të hershëm duke flakur rregulla të distancës sociale.

Johna tha se vala e dytë nuk ishte e krahasueshme me valën e parë, por paralajmëroi se vendi ishte në rrezik të "prishë suksesin që ne kemi arritur në Gjermani deri më tani".

"Ne të gjithë dëshirojmë normalitet, por jemi në një gjendje jo normale," tha ajo, duke u bërë thirrje gjermanëve të zbatojnë kufizimet dhe masat parandaluese siç është veshja me maskë.

Sakaq autoritetet franceze tashmë kanë filluar të shtrëngojnë rregullat e higjienës publike, me qytete të tilla si Lille dhe Nice duke porositur njerëzit të veshin maska ??në rrugët e ngjeshura të këmbësorëve.

Franca ka raportuar 3.376 raste të reja të konfirmuara Covid-19 gjatë tre ditëve të fundit dhe numri i personave që trajtohen në ICU për sëmundjen ka filluar të zvarritet më shumë.

Presidenti Emmanuel Macron, me pushime në rezidencën e tij verore në Breganion në bregdetin e Mesdheut, pritet të udhëtojë në qytetin portual Toulon më vonë gjatë ditës për të takuar punonjësit socialë që kujdesen për njerëzit e moshuar.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore